سازمان هواشناسی هشدار داد

بارش شدید در 10 استان

بارش شدید در 10 استان سازمان هواشناسی با اخطار نسبت به وقوع رگبارباران و رعد و برق و وزش باد شدید موقت، خیزش گرد و خاک و احتمال بارش تگرگ در ۱۰ استان به هموطنان سفارش کرد از کوهنوردی اجتناب کنند و از جاده های آب گرفته عبور نکنند.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور نارنجی رنگ آورده است: وقوع رگبارباران و رعد و برق و وزش باد شدید موقت، خیزش گردوخاک و احتمال تگرگ امروز (۱۶ اردیبهشت ماه) برای استان های اردبیل، آذربایجان شرقی، نیمه شمالی آذربایجان غربی، البرز، تهران و شمال سمنان، جمعه (۱۷ اردیبهشت ماه) برای استان های اردبیل، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کرمان، خراسان شمالی، زنجان، البرز و تهران و شنبه (۱۸ اردیبهشت ماه) برای استان های تهران، البرز، سمنان، خراسان شمالی و خراسان رضوی پیشبینی می شود.

در این شرایط جوی احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه ها، جاری شدن روان آب موقت در مسیل ها، آب گرفتگی معابر، وقوع صاعقه و برق گرفتگی، شکستن درختان و احتمال صدمه به سازه های سست وجود دارد ازاین رو سازمان هواشناسی نسبت به خودداری از تردد وتوقف در کنار رودخانه ها و مسیل ها، امتناع از کوهنوردی و عدم چرای دام در ارتفاعات و حاشیه رودخانه ها و مسیل ها بخصوص در ساعات بعدازظهر و شب، تحکیم سازه های موقت و سست و خودداری از عبور از جاده های آب گرفته سفارش می کند.

سازمان هواشناسی همینطور با صدور اخطار زردرنگ وقوع رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت، خیزش گرد و خاک و احتمال تگرگ بخصوص در ساعات بعدازظهر و اوایل شب را پنجشنبه (۱۶ اردیبهشت ماه) در استان های زنجان، شمال قزوین، خراسان شمالی، مازندران، گلستان، کرمان و سیستان و بلوچستان، جمعه (۱۷ اردیبهشت ماه) در استان های گلستان، گیلان، مازندران، سمنان، شمال خراسان رضوی و شمال هرمزگان و شنبه (۱۸ اردیبهشت ماه) در استان های گلستان، کرمان، شمال شرق اصفهان و شمال شرق یزد پیشبینی می کند.

بر اثر حاکمیت این شرایط جوی احتمال جاری شدن روان آب موقت در مسیل ها، وقوع صاعقه و برق گرفتگی در مناطق مرتفع و مستعد، احتمال وقوع تگرگ، احتمال شکستن درختان فرسوده وآسیب به سازه های موقت وجود دارد و نسبت به احتیاط در تردد و توقف در کنار رودخانه ها و مسیل ها، احتیاط در کوهنوردی و چرای دام در مناطق مرتفع و حاشیه رودخانه ها و مسیل ها بخصوص در ساعات پس از ظهر و شب و تحکیم سازه های موقتی سفارش می شود.

به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا در اخطار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیشبینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی برای آماده باش دستگاههای مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. اخطار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1400/02/17
12:36:25
5.0 / 5
544
تگهای خبر: آب , باد , بارش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه