در گزارش پرشین رز اعلام شد؛

۸۰ درصد آب بارش ها در ایران تلف می شود

۸۰ درصد آب بارش ها در ایران تلف می شود یک کارشناس آب اظهار داشت: حدود 80 درصد از بارندگی های کشور تلف می شود که این رقم شامل تلفات تبخیر و سیلاب مدیریت نشده است.حمید سینی ساز، کارشناس حوزه آب در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این که چه راهکارهای کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت برای مدیریت چالش آب وجود دارد، اظهار داشت: درباب این راهکارها با عنایت به شرایط خشکسالی و حتی ترسالی و خسارت سیل باید به سمت کاهش هم زمان تلفات بالای تبخیر و تلفات حاصل از سیلاب ها در کشور برویم؛ این اقدام با نفوذ دادن هر چه سریع تر و بیشتر باران و منابع حاصل از بارندگی به سفره های آب زیرزمینی امکان پذیر است. وقتی چنین روندی انجام نشود، در وهله نخست سبب تبخیر در مقابل آفتاب یا وزش باد شده یا جاری می شود که در شیب زمین، قدرت تخریبی یافته و سبب ایجاد خسارت می شود، خصوصاً اگر بارش ها موسمی و شدید باشد.
وی ضمن اشاره به اینکه بیش از ۷۰ درصد آب بارندگی در کشور ما تلف می شود، افزود: اگر در مبادی بارش ها میزان و سرعت نفوذ پذیری آب به سفره های آب زیرزمینی را افزایش دهیم بی گمان علاوه بر استفاده حداکثری از بارندگی ها، شاهد ایجاد سیلاب و خسارت نیستیم.
سینی ساز اضافه کرد: هر چند قسمتی از این بارش ها وارد تالاب ها می شود و محیط زیست را تغذیه می کند، اما قسمتی دیگر نیز حتی با تبدیل شدن به سیلاب از مرزهای کشور خارج می شود. البته نفوذ آب در سفره های آب زیرزمینی به مدلول گم شدن یا از بین رفتن آب نیست. بدین سان هر چه سفره های آب زیرزمینی خودرا تقویت نماییم، در واقع به زیست تالاب ها که در واقع شکلی از سرباز کردن سفره های آب زیرزمینی هستند، کمک کرده ایم.
۱۱ درصد بارش های کشور سیل می شود
این کارشناس حوزه آب با بیان اینکه حدود ۱۰ تا ۱۱ درصد از سهم بارش های کشور تبدیل به سیلاب می شود، عنوان کرد: در واقع حدود ۸۰ درصد از بارندگی کشور را از دست می دهیم. در حالیکه این رقم قابل ذخیره سازی است و حتی اگر ۳۰ درصد این رقم ذخیره سازی شود، نقش پررنگی در کمک به گذار کشور از چالش آبی دارد.
وی توضیح داد: ما با داشتن تلفات ۸۰ درصدی، در واقع تنها برای حدود ۲۰ درصد از بارندگی ها یا آب های ورودی به مرزهای کشور می توانیم برنامه ریزی نماییم. البته همه این ۲۰ درصد را نیز استفاده نمی نماییم چونکه در شبکه انتقال و توزیع آب هم شاهد تلفاتی هستیم.
سینی ساز با تکیه بر این که مدیریت کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت چالش آبی کشور باید در دو عبارت کاهش تلفات تبخیر و سیلاب در کشور خلاصه شود، خاطرنشان کرد: این مقدار آب قابل ذخیره در سفره های آب زیرزمینی است و حجم کافی نیز برای آن وجود دارد. چونکه سال ها است شاهد افت سطح آب های زیرزمینی و افت سطح آبخوان ها در کشور هستیم. به نحوی که در بعضی نقاط کشور در عمق ۲۰۰ متری دسترسی به آب وجود دارد.
طبق اظهارات این پژوهشگر آب، طبق گزارش های مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی میزان کسری تجمعی آب در کل کشور بیش از ۱۳۰ میلیارد مترمکعب است که نشان دهنده ظرفیت بالای ذخیره سازی است.


1400/02/27
22:16:34
5.0 / 5
574
تگهای خبر: آب , باد , بارش , بارندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه