مرگ نهنگ ها، خودكشی یا پیامد فعالیتهای انسانی در آب های زمین؟

مرگ نهنگ ها، خودكشی یا پیامد فعالیتهای انسانی در آب های زمین؟ به گزارش پرشین رز بعد از آن که یک نهنگ بزرگ باله جوان، چند مایل در رود «تیمز» در مرکز لندن شنا و تمام مسیر را تا «تدینگتون لاک» در جنوب غربی لندن طی کرده است، حالا گروه های امداد و نجات در تلاشند تا او را به دریا باز گردانند.


به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، این گونه جانوری، گونه ای مهاجر است و گستره زیست آن در تابستان تا قطب شمال و در زمستان تا مناطق گرمسیری کشیده می شود. اما این نهنگ که حدودا سه تا چهار متر طول دارد از مسیر خود دور مانده است و سرنوشت خوبی در انتظارش نیست. به نظر می آید این طولانی ترین مسافتی باشد که یک نهنگ بزرگ باله ای کوچک تابحال در رود تیمز (که هم اکنون بیشتر از ۸۰ کیلومتر از دریا فاصله دارد) شنا کرده است.
نهنگ ها قبل از هم به این رودخانه (که بعد از «سورون»، طولانی ترین رود انگلیس محسوب می شود) وارد شده بودند که به نتایج مختلفی ختم شده بود. در سال ۲۰۱۸ یک نهنگ سفید به نام «بنی» طی مدت سه ماه بارها و بارها مشاهده شد. گرچه او چندان از دهانه رودخانه دور نشد و عموما در ماه های نوامبر و دسامبر در حال جست وجو برای طعمه در امتداد رود «کِنت» مشاهده شد. گمان می رود که او احیانا این رودخانه را به میل خودش ترک کرده و به دریا بازگشته است.
در سپتامبر سال ۲۰۰۹ هم لاشه یک نهنگ گوژپشت جوان در دارتفورد کنت در رود تیمز پیدا شد. در سال ۲۰۰۶، یک نهنگ پوزه بطری شمالی که به نام «ویلی» مشهور شد با شنا در رود تیمز تا مرکز لندن، هزاران نفر را که برای تماشای آن منظره آمده بودند به آنجا کشید. متاسفانه آن نهنگ به رغم تلاش هایی که برای نجات او صورت گرفت، تلف و اسکلت او به موزه تاریخ طبیعی اهدا شد.

چرا نهنگ ها که در اقیانوس های آزاد می چرخند، وارد رودخانه ها می شوند؟
دکتر پیتر ایونز، مدیر بنیاد خیریه دیده بان دریا و محیط زیست دریایی، در گفتگو با روزنامه ایندپندنت می گوید که این مورد تا حدودی رازآلود است.
وی تصریح کرد: دقیقا نمی دانیم چرا نهنگ ها گاهی این کار را می کنند. احیانا در حالت های مختلف، علل گوناگونی برای این قضیه وجود دارد. نهنگ ها و دلفین ها وقتی به دنبال شکارند، معمولا برای شکارِ دسته هایی از ماهی های کوچک امکان دارد گاهی در صورت بروز مشکل به آب های کم عمق تر هم وارد شوند. بر فرض بر اثر بروز مشکلاتی از قبیل مشکلات سلامتی که آنها را مجبور می کند نزدیک به سطح آب بمانند یا مشکلاتی مانند خطا در مسیریابی.
او می گوید: این رفتار متداول نیست، اما گاه رخ می دهد.
ایونز به این نکته اشاره می کند که لاشه یک نهنگ بزرگ باله ای کوچک دیگر هم چند هفته پیش در رود ترنت پیدا شد که به رود هامبر می ریزد.
او می گوید: مواردی بوده که نهنگ گوژپشت و نهنگ سفید به دهانه رود تیمز وارد شده اند. در چنین مواردی، نهنگ های گوژپشت معمولا جان خویش را از دست می دهند، اما تا جایی که می دانیم، نهنگ سفید بعد از گذراندن هفته ها در سطح منطقه، به آسانی از آن خارج می شوند.
او می افزاید: بعضی از گونه ها به وضوح از زیستگاه طبیعی و دامنه سکونت خود فاصله می گیرند. این وضعیت اغلب درباره نهنگ های سفید پیش می آید، اما برای نهنگ های پوزه بطری شمالی و نهنگ عنبری که در سواحل جنوبی دریای شمال به گل نشسته اند هم صادق است.
این دو گونه اخیر معمولا در آب های عمیق و دور از ساحل زندگی می کنند، در حالیکه نهنگ های سفید معمولا ساکن آب های پیرامون قطب شمال هستند. چند سال پیش، یک شبه نهنگ تک شاخ (یک گونه ساکن آب های سرد قطبی) در رودخانه اسخلده (Scheldt) در بلژیک پیدا شد. به قول ایونز در این موارد، این پستانداران احیانا در ابتدا به دنبال شکار وارد دریای شمال می شوند، اما در ادامه مسیر به سمت جنوب، راه خویش را گم می کنند.
او می افزاید که یکی از مشکلاتی که این گونه ها در این منطقه با آن روبه رو می شوند این است که این منطقه نه تنها خیلی کم عمق است، بلکه علامت ها و نشانه های مسیریابی چندان خوبی هم ندارد. ازاین رو آنها امکان دارد در این ناحیه گرفتار شوند و احیانا در کوشش برای یافتن راهی به بیرون، به سمت روخانه شنا کنند.
دنی گراوز، از مرکز حفاظت دلفین ها و نهنگ ها هم به ایندپندنت می گوید با آن که این رفتار طبیعی نیست اما در سرتاسر جهان چندان هم نامعمول نیست.
او می گوید: متاسفانه، هزاران نهنگ و دلفین و گرازماهی هر سال در سرتاسر جهان، برخی بعد از شنا کردن به داخل دهانه رودخانه ها و برخی بر خلاف جهت رودخانه، گرفتار مشکل می شوند. خیلی از آنها سپس در نوار ساحلی و کرانه ای تلف می شوند. علل آن هم مختلف است. برای برخی این اتفاق به علل طبیعی رخ می دهد و برخی هم آنرا بدون شک ناشی از فعالیتهای انسانی می دانند.
به نقل از ایشان، خیلی از نهنگ ها و دلفین ها گرفتار دردسر می شوند چون امکان دارد یک کشتی در دریا به آنها صدمه رسانده باشد یا با تورهای ماهیگیری مجروح شده باشند یا با صداهای بلند زیر آب ناشی از عملیات لرزه نگاری در ارتباط با نفت و گاز یا صداهای بلند ناشی از تمرینات و آزمایش های نظامی، مسیر خویش را گم کرده باشند.
او درباره نهنگ بزرگ باله ای کوچک در رود تیمز می گوید: بسیار نادر و البته نگران کننده است که یک نهنگ بزرگ باله ای کوچک مانند این را می بینیم که در رودخانه به دردسر افتاده است. این نهنگ امکان دارد در حالیکه به دنبال شکار بوده، گم شده باشد یا شاید بیمار و مجروح باشد. این نهنگ بیچاره از مسیر خود منحرف شده است و همچنان برای بازگشت از رودخانه و بازگشت به دریا در کشمکش و تلاش خواهد بود. شوخی تلخ روزگار این است که در حالیکه ما برای نجات این نهنگ بزرگ باله ای کوچک تلاش می نماییم، چند روز پیش قایق های صید نهنگ نروژی اعلام نمودند که با شروع شکار سالانه در حدود ۵۰ قطعه نهنگ بزرگ باله ای کوچک را تنها طی ۱۳ روز کشته اند.
بنابر گزارش ایندیپندنت، گراوز در پاسخ به این پرسش که آیا فعالیتهای انسانی امکان دارد دلیل ورود نهنگ ها به رودخانه ها باشد، می گوید: نهنگ ها در جهانی از صداها، مسیریابی ها، ارتباطات و یافتن طعمه با پژواک صدا زندگی می کنند. دخالت هر انسان در این جهان، امکان دارد نتایج وحشتناکی برای آنها داشته باشد و در صورتیکه به گل بنشینند، امکان دارد بسیار سریع جان خویش را از دست بدهند، مگر آن که به آنها کمک گردد تا به دریا بازگردند.
او می افزاید: نکته قطعی آن است که نهنگ ها نقش مهمی در حفظ سلامت اقیانوس ها و هم در کاهش اثرات تغییرات اقلیمی دارند. بعنوان دوستانی متحد در مقابله با تغییرات اقلیمی، لازم است که تک تک آنها را نجات دهیم.
منبع:

1400/02/30
13:04:14
5.0 / 5
293
تگهای خبر: آب , آزاد , اقیانوس , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه