هور العظیم در زبانه های آتش جان می دهد

هور العظیم در زبانه های آتش جان می دهد به گزارش پرشین رز رییس اداره حفاظت محیط زیست هویزه اظهار داشت: بیش از سه هزار هکتار از بخش ایرانی تالاب هور العظیم در آتش سوخت و این حریق همچنان ادامه دارد.به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، محمد ساکی بیان کرد: آتش سوزی در بخش ایرانی هور العظیم از پس از ظهر چهارشنبه در مخازن شماره یک و دو تالاب شروع شد که آتش سوزی مخزن شماره یک غروب روز گذشته خاموش شد و حریق در مخزن ۲ هنوز ادامه دارد.
وی با اعلان اینکه محل آتش سوزی در مخزن شماره یک در شمال تالاب و در نزدیکی جاده امام رضا و در مخزن شماره ۲ در مرکز تالاب به موازات جاده شهید باکری است، اظهار نمود: هر دو آتش سوزی در قسمت آبدار تالاب قرار دارد که امکان دسترسی به آن و اعزام امکانات اطفای حریق وجود ندارد اما نیروهای محیط زیست و شرکت نفت در حالت آماده به باش هستند و در صورت نیاز به اعزام بالگرد نیز اقدامات لازم حتما انجام می شود.
وی، مساحت آتش سوزی در هور العظیم را بیش از سه هزار هکتار اعلا کرد و اضافه کرد: آتش سوزی در مخزن شماره دو بسیار وسیع تر است و با توجه به این که علت آتش سوزی ها هنوز مشخص نشده است، این آتش سوزی می تواند طبیعی به سبب گرمای زیاد هوا و یا عمدی (توسط صیادان و یا دامداران) و یا سرایت از آتش سوزی بخش عراقی تالاب باشد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست هویزه ابراز نگرانی کرد که ورودی آب به هور العظیم در یک ماه اخیر کاهش زیادی داشته و نگرانی از افزایش آتش سوزی در این تالاب وجود دارد.
ساکی وسعت آتش سوزی در بخش عراقی هور العظیم را چند هزار هکتار عنوان نمود و اضافه کرد: آتش سوزی در بخش عراقی تالاب هور العظیم نیز از روز گذشته در شمال این تالاب شروع شده بود که امروز به سه کانون در شمال و شرق بالا رفته است.
به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، «هور العظیم» آخرین بازمانده تالاب های بین النهرین در جنوب غربی کشور در خوزستان قرار دارد که یک سوم این تالاب در ایران و دو سوم در عراق واقع شده است.
آتش سوزی یکی از چالش های این تالاب بوده و در تابستان سال ۹۷ که خشک سالی شدیدی در خوزستان رخ داده بود، آتش سوزی در بخش های ایرانی و عراقی تالاب از تیر تا مهرماه ادامه داشت.
دود ناشی از این آتش سوزی تا بیش از ۱۰۰ کیلومتر فراتر رفته و تا حالا هشت شهرستان را درگیر کرده است.


منبع:

1400/03/15
12:57:59
5.0 / 5
576
تگهای خبر: آب , آتش , برگ , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه