برنامه اقتصاد مقاومتی در حوزه گل و گیاهان زینتی

برنامه اقتصاد مقاومتی در حوزه گل و گیاهان زینتی پرشین رز: معاون پژوهشكده گل و گیاهان زینتی اظهار داشت: در جلسه كارگروه كمیته علمی - فنی تحقیقات یك پروپوزال در زمینه نانو كود و چهار فقره گزارش نهایی درباره تغذیه گیاه، گیاه‌پزشكی و جمع‌آوری گیاهان زینتی بومی قابل تجاری شدن در راستای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی مورد بررسی قرار گرفت و به تصویب رسید.


معاون پژوهش، فناوری و انتقال یافته‌های پژوهشكده گل و گیاهان زینتی امروز با اشاره به برگزاری نخستین جلسه كارگروه كمیته علمی - فنی تحقیقات گل و گیاهان زینتی كشور در سال ۱۳۹۶ با موضوع بررسی پروپوزال‌ها و گزارش‌های نهایی ارائه شده در راستای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در حوزه گل و گیاهان زینتی با حضور جمعی از محققان گل و گیاهان زینتی در گرایش‌های مختلف، متخصصان دانشگاهی و تولیدكنندگان برتر گل و گیاهان زینتی گفت: در این جلسه یك پروپوزال در زمینه نانو كود و چهار فقره گزارش نهایی در زمینه‌های تغذیه گیاه، گیاه‌پزشكی و جمع‌آوری گیاهان زینتی بومی قابل تجاری شدن مورد بررسی قرار گرفت و تصویب شد.
 
دكتر محمد علی خلج بررسی تأثیر محلول های غذایی مختلف روی خصوصیات كمی و كیفی گل ژربرا را ازجمله این بررسی‌ها اعلام كرد و افزود: ژربرا ازجمله ۱۰ گل شاخه بریده مهم جهان به‌شمار می‌رود كه به‌دلیل عمر بالای پس از برداشت و زیبایی گل آن، روزبه‌روز بر تعداد متقاضی آن افزوده می شود؛ اما مشكل اساسی آن نداشتن دانش فنی مناسب برای كشت این نوع گل است. فرمول‌های غذایی مورد استفاده برای این گل در اختیار شركت‌های واردكننده نشاء است و در نتیجه تولیدكنندگان مشكلات زیادی درباره استفاده از فرمول‌های غذایی ارئه‌شده این گل داشته و مبالغ هنگفتی را برای مشاوره تغذیه‌ای به این شركت‌ها می‌پردازند.
 
وی بیان كرد: یكی دیگر از این بررسی‌ها در زمینه "رژیم غذایی طبیعی و مصنوعی Hippodamiavariegata Guerin پرورش كفشدوزك در شرایط آزمایشگاهی" است. كفشدوزك یكی از شكارگرهای فعالبه حساب می‌آید كه شكارگری لاروها و حشرات بالغ آن از بیشتر نقاط ایران و جهان از روی شته‌های مختلف جمع‌آوری و گزارش شده است. به‌منظور اجرای این پروژه ابتدا حشرات كامل از طبیعت جمع‌آوری و در آزمایشگاه جداسازی و درون ظروف پرورش نگهداری و از تخم‌های حاصل برای پرورش حشرات در آزمایشگاه استفاده شدند. در این آزمایش‌ها از رژیم‌های غذایی طبیعی و مصنوعی استفاده شد.
 
رئیس كارگروه كمیته علمی - فنی تحقیقات گل و گیاهان زینتی بررسی امكان كاربرد متناوب نانو ذرات سوپر پارامغناطیسی اكسیدآهن بر عملكرد گیاه در سیستم هیدروپونیك را از دیگر گزارش‌های نهایی ارائه‌شده در راستای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در حوزه گل و گیاهان زینتی برشمرد و یادآور شد: گل داودی ازجمله پنج گل اصلی شاخه بریده كشور محسوب می‌شود و در سطح جهانی جزو گل‌های رده دوم و سوم جهانی به‌شمار می‌رود. دستیابی منابع كودی داخلی جدید، در دسترس، ارزان و با كارآیی بیشتر با استفاده از تكنولوژی‌های جدید كه بتواند ضمن اقتصادی‌تر كردن تولید منجر به كاهش تلفات كودی و كاهش آلودكی محیط زیست شوند، از اهمیت خاصی برخوردار است.
1396/04/27
18:27:06
5.0 / 5
6600
تگهای خبر: گل , گیاه , زینتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه