هشدار كلانتری نسبت به كاهش آب شیرین

هشدار كلانتری نسبت به كاهش آب شیرین به گزارش پرشین رز رئیس سازمان حفاطت محیط زیست با اشاره به ضرورت فرهنگ سازی در زمینه آب اظهار داشت: با تداوم روند فعلی آب شیرین برای نسل های آینده باقی نمی ماند.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا عیسی کلانتری در مراسم تجلیل از محیط بانان که امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، ضمن اشاره به انتقادات مطرح شده درباره پروژه احیای دریچه ارومیه اظهار نمود: بعضی می گویند دریاچه ارومیه تعطیل شده اما بر طبق مصوبات شورای امنیت کشور نمی توانستیم اطلاع رسانی نماییم. به سبب پافشاری بر ایجاد تونل ۲۰۰ نفر هفتگی ۱۳۰ متر زیر زمین می خوابند. نباید ناجوانمردانه انتقاد نمود وقتی دولت ۱۰۰ درصد بودجه پروژه احیای این دریاچه را تخصیص داده است.

رییس سازمان حفاطت محیط زیست ضمن اشاره به وضعیت آب کشور اظهار داشت: امروز برای حفظ محیط زیست کشور باید از آب حفاظت نماییم. متاسفانه ما در بخش آب و حفاظت از محیط زیست کشور خوب عمل نکرده ایم. ما حق داریم تا ۴۰ درصد از آب تجدیدپذیر استفاده نمائیم اما هنوز هم بیش از ۱۰۰ درصد از این منابع استفاده می نماییم که این مساله موجب از بین بردن ریشه محیط زیست در آینده خواهد شد.

وی افزود: در زمینه منابع آب نیاز به فرهنگ سازی است و مسئولان کشور باید نسبت به این مساله آگاه باشند. اگر این روند همانطور که تا الان ادامه پیدا کرده است، تداوم یابد به سبب سیاست های کلان غلط و پاسخگو نبودن پتانسیل آبی مملکت، محیط زیست تخریب خواهد شد و آب شیرین برای نسل های آینده باقی نخواهد گذاشت.

معاون رئیس جمهوری با انتقاد از طرح یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری در خصوص تامین غذا برای ۵۰۰ میلیون نفر در کشور اشاره کرد: طبق اصول حدود ۳۸ میلیارد متر مکعب آب قابل بهره برداری است این درحالیست که ما برای تامین نیاز غذای ۶۰ میلیون نفر ۲.۵ برابر این میزان یعنی ۹۰ میلیارد متر مکعب آب برداشت می نماییم بدین سبب چنین ادعاهایی عوام فریبی است.

کلانتری اظهار نمود: دو ماه پیش در پی بررسی زمین خواری هزار هکتاری در لواسان به حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفتم در کشور سالیانه ۲ میلیارد تن خاک از دست می دهیم که می توانیم ۱.۲ میلیارد تن به مفهوم ۳۰۰ هزار هکتار خاک را حفظ نماییم و شما برای آزادسازی ۱۰۰۰هکتار ۱۰ جلسه برگزار کرده اید.

وی اشاره کرد: سازمان حفاظت محیط زیست موظف است برای حفظ محیط زیست بجنگند. اگر گروهی اهمیت این مساله را بفهمند باید تا آخر بجنگند چونکه موظفیم حقوق نسل های آینده را حفظ نماییم. هیچ نهاد دیگری در کشور به جز سازمان حفاظت محیط زیست موظف به حفظ حقوق نسل های بعد نیست.

کلانتری با اشاره به این که وظایف اصلی رئیس و معاونان سازمان حفاظت محیط زیست اصلاح قوانین، مقررات و بخشنامه ها است، اشاره کرد: مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست باید برای اصلاح اصول ‍‍پایه در دولت و مجلس بجنگند.

معاون رئیس جمهوری افزود: هنوز با خودروسازان دعوا داریم چون تا زمانی که تکنولوژی تولیدی خودرا اصلاح نکنند هوا را آلوده خواهند کرد. ما گفته ایم که از شروع سال ۱۴۰۱ موتورهای خودرو های تولیدی باید از استاندارد یورو ۶ برخوردار باشد اما از حال دارند لابی می کنند که خودرو های با استاندارد یورو ۴ و ۵ را بیرون دهند.

کلانتری اشاره کرد: سازمان حفاظت محیط زیست به نمایندگی از ملت ایران باید حافظ محیط زیست کشور باشد. ما وقتی گفتیم از ساختار کارستی نمی توان برای انتقال آب تونل حفر کرد از ۱۰ هزار طرف زیر فشار رفتیم. در راه اندازی تونل زاب از ابتدا ‍‍پیش بینی شده بود که مشکلاتی خواهد داشت و الان ۳۴ کیلومتر را ظرف سه سال و نیم حفر کرده اند و حالا ۹ ماه است که در حفر ۱۴۰۰ متر آن معطل شده اند چونکه در بخش هایی از آن باید ۵۰ کیلومتر از آبرفتی به کارستی عبور کنند که معلوم است در این بخش ها تونل جواب نخواهد داد. منابع کشور و منابع آبی را هدر دادند چونکه ‍‍پیمانکاری می خواهد کار کند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در بخش دیگری از صحبت های خود با اعلان اینکه باید در حوزه حفاظت محیط زیست کار فرهنگی کرد و سمن ها را آموزش داد، اظهار نمود: امسال ناچار شدیم برای تقویت سمن ها از بودجه صندوق محیط زیست به آنان کمک نماییم. قسمتی از محیط زیست محیط بانان هستند و ما در حدی که توان داشتیم به آنان توجه داشتیم. مجوز خرید ۷۰۰ دستگاه خودروی تویوتا را دریافت کردیم که به ۲۰ میلیون دلار اعتبار نیاز داشت اما بودجه نداشتیم. عضویت کا‍‍پ فرانسه نیز تصویب نشد که از آنها کمک بگیریم. اگر عضو بودیم می توانستیم از آن محل سالانه تا ۱۵۰ میلیون دلار برای محیط زیست کمک بگیریم اما هنوز تصویب نشده است.

وی افزود: دو سال پیش مجلس شورای اسلامی کا‍‍پ فرانسه را تصویب کرد اما شورای نگهبان اشکالاتی به آن گرفته بود که اصلاح گردید. با این وجود دو سال است که در مجلس قبلی و فعلی بدون نتیجه مانده است. حداقل ۹ بار در این زمینه جلسه رفتم اما برخی تصمیم گیران این مساله را به سند ۲۰۳۰ وصل ‍‍می کنند در صورتیکه ما وظیفه کاهش چهار درصدی میزان دی اکسید کربن تا سال ۲۰۳۰ را در سال ۲۰۲۱ با مهار فلرهای نفتی انجام دادیم.

کلانتری در ‍‍پایان اظهار داشت: با وجود این که ما به تعهدات خود عمل کرده ایم اما از تسهیلات کا‍‍پ فرانسه که سالانه موظف می باشند به اعضای خود ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار یعنی حدود دو برابر بودجه کل سال محیط زیست کشورکمک کنند، محروم ماندیم.

منبع:

1400/04/01
20:58:52
5.0 / 5
269
تگهای خبر: آب , آزاد , امنیت , برف
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه