آب رهاسازی شده برای هورالعظیم مطلوب نمی باشد

آب رهاسازی شده برای هورالعظیم مطلوب نمی باشد به دنبال به وجود آمدن تنش آبی درتالاب هورالعظیم و مرگ ماهیان که به رهاسازی آب سد کرخه انجامید، یک کارشناس آب ضمن ابراز خرسندی از جاری شدن باردیگر آب در تالاب اظهارکرد: آب رهاسازی شده خصوصیت های آب مطلوب برای تالاب ها را ندارد و در شرایطی که لاشه های زیادی از آبزیان در این منطقه وجود دارد لازم است به شرایط رهاسازی آب هم توجه کرد.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا در ایام اخیر انتشار تصاویری از ماهیان تلف شده و گاومیش های تشنه تالاب هورالعظیم در فضای مجازی باعث بروز واکنش هایی از جانب مردم و مسئولان شده است که همچون آنها میتوان به رهاسازی ۱۰۰ میلیمتر در ثانیه آب از سد کرخه به سمت پایین دست اشاره نمود البته به قول قاسم تقی زاده خامسی - معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا - بخشی از آنچه که این روزها در تالاب مشاهده می شود و با عنوان مرگ و میر ماهیان انتشار یافته به علت عدم تأمین حقابه رودخانه دجله است.

حسین رفیع در گفت و گو با ایسنا افزود: بیشتر تالاب های ایران در آخرین نقطه حوضه آبریز قرار دارند و به همین علت وقتی در بالادست اتفاقات مختلفی در جریان آب وجود می آوریم، در انتهای ترین نقطه که تالاب است، تاثیرات آنرا می بینیم. در واقع ساخت سد، اجرای پروژه های انتقال آب، برداشت های بی رویه آب در راه منتهی به تالاب، نوع کشت نامناسب در طول مسیر جریان آبی حوضه آبریز بر وضعیت تالاب تأثیر می گذارد.

وی با اشاره به اینکه یکی از عوامل بسیار مهم و اثرگذار بر وضعیت تالاب ها «سد»ها هستند که تلاش می شود از راه ساخت سد آب کنترل و استحصال شود، تصریح کرد: وقتی سهم تالاب ها و یا محیط زیست برای وزارت نیرو در اولویت آخر قرار دارد، حق آبه تالاب ها داده نمی گردد. معمولاً گفته می شود که تخصیص آب برای شرب در درجه اول و حق آبه محیط زیست در درجه دوم اهمیت است اما در عمل این اتفاق نمی افتد و در بعضی استان ها پس از شرب، صنعت اولویت دوم و در بعضی دیگر کشاورزی در اولویت دوم قرار دارد بگونه ای که اگر آبی باقی بماند، بخشی از آنرا بعنوان حق آبه به تالاب ها اختصاص می دهند که معمولاً به صورت کامل حق آبه هم تخصیص نمی یابد.

این کارشناس آب افزود: آب ته نشین شده پشت سدها برای تالاب ها مناسب نمی باشد چونکه جریان های سیلابی و جریان هایی که به همراه خود املاح را به تالاب وارد می کنند علاوه بر این که آب تالاب را تأمین می کنند مواد مغذی وارد تالاب می کنند ولی وقتی آب پشت سدها را رها می نماییم اگر در بهترین حالت به تالاب هم برسد ارزش غذایی لازم را ندارد ولی همین آب هم به صورت کامل تخصیص داده نمی گردد بخصوص در سال هایی مثل سال جاری که بارش کاهش پیدا کرده است.

وی درباره رهاسازی آب سد کرخه برای تأمین آب تالاب هورالعظیم به دنبال مرگ ماهیان این تالاب اظهار داشت: این گونه رهاسازی آب نمی تواند خصوصیت آب مطلوب برای تالاب ها را داشته باشد ولی از هیچی بهتر است. با عنایت به حجم بالای تلفات آبزیان در هورالعظیم، این پرسش مطرح می شود که لاشه های آبزیان چه مخاطراتی را برای محیط زیست منطقه ایجاد می کند؟ طرح چنین پرسش هایی به ما یادآوری می کند بستن و رها کردن آب برای تالاب باید با مدیریت خاص همراه باشد تا باعث ایجاد چالش های مضاعف نشود.

رفیع در انتها به تبعات دیگر خشک شدن تالاب ها برای محیط زیست اشاره و خاطرنشان کرد: با خشک شدن تالاب ها کانون و بستر گرد و غبار ایجاد می شود که صدمه های زیادی به حاصلخیری زمین ها و هوای شهرها می زند، اثر منفی بر زندگی انسان ها می گذارد و صنایع را هم با مشکلاتی مواجه می کند.
1400/04/18
22:04:47
5.0 / 5
292
تگهای خبر: آب , بارش , زندگی , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه