ثبت اولین روز هوای ناسالم برای همه طی تابستان در تهران

ثبت اولین روز هوای ناسالم برای همه طی تابستان در تهران پرشین رز: در پی افزایش آلاینده ازن در هوای پایتخت، مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از ثبت اولین روز ناسالم برای همه در روز جمعه (18 تیرماه) خبرداد.


محسن روشنی در گفت و گو با ایسنا اضافه کرد: میانگین کیفیت هوای تهران از ظهر پنجشنبه تا ظهر جمعه (۱۸ تیرماه) ۱۶۲ ثبت گردید و آلاینده شاخص «ازن» بود علاوه بر این آلاینده، ذرات معلق ۲.۵ میکرون در وضعیت ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.

وی با اعلان اینکه دو نوع شاخص برای ارزیابی کیفیت هوا داریم، اظهار داشت: این دو شاخص شامل شاخص ۲۴ ساعت گذشته و شاخص برخط (هم اکنون) می شود. شاخص برخط در سایت و اپلیکیشن شرکت کنترل کیفیت هوا قابل دسترسی است و خواهشمندم مردم خصوصاً برای اطلاع از شاخص آلاینده ازن از شاخص برخط استفاده کنند.

مدیر واحد پایش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران درباره چگونگی تشکیل آلاینده ازن اظهارکرد: وقتی دما خیلی بالا رود و باد مطلوبی نوزد، آلاینده ها تجمع می کنند و بستر مناسبی برای تولید آلاینده ازن فراهم می شود. این اتفاق در بعدازظهرها خیلی رخ می دهد و از ساعت ۱۲ به بعد رشد این آلاینده به وضوح قابل رصد است تا ساعت ۱۸ و ۱۹ این روند افزایشی ادامه دارد.

وی از همه شهروندان خواست اخبار و اطلاعات سایت شرکت کنترل کیفیت هوای تهران را رصد کنند. تهرانی ها خصوصاً مبتلایان به بیماریهای قلبی و ریوی، افراد مسن، خردسالان و زنان حامله در ساعات بعدازظهر از حضور در محیط های باز اجتناب کنند البته وقتی که میزان آلایندگی بسیار افزایش می یابد همه افراد جامعه باید کمتر در معرض هوای باز قرار بگیرند.

روشنی اشاره کرد: زمانی که میزان ازن افزایش یابد، آلاینده خطرناکی می تواند باشد ولی اگر مردم به فضای باز نروند شرایط برای آنها مخاطره آمیز نخواهد بود.

وی درباره چرایی بالا بودن میزان آلاینده های ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون، دی اکسید نیتروژن و ازن در هفته های اخیر اظهار داشت: زمانی که باد با سرعت مناسبی نوزد، آلاینده ها تجمع می کنند. همچون آلاینده هایی که در این شرایط در شهر حبس می شوند به ذرات معلق و گاز دی اکسید نیتروژن می توان اشاره نمود. گاز دی اکسید نیتروژن یکی از پیش سازهای ازن است. ازن نیز در صورت وجود برخی پیش سازها در هوا مانند دی اکسید نیتروژن و ترکیبات آلی فرار در کنار نورخورشید و گرما تولید می شود.

روشنی در آخر اظهار داشت: ازن و دی اکسید نیتروژن با همدیگر حالت رفت و برگشتی دارند یعنی ازن به دی اکسید نیتروژن تبدیل می شود و برعکس. این آلاینده ها همدیگر را می افزایند بدین سبب وقتی غلطت آلاینده دی اکسید نیتروژن افزوده می شود، یکی اززمینه های تولید آلاینده ازن فراهم می شود.

منبع:

1400/04/19
18:43:52
5.0 / 5
547
تگهای خبر: باد , برگ , بیماری , ذرات معلق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه