نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان:

طرحهای انتقال آب را محرمانه قانونی كردند

طرحهای انتقال آب را محرمانه قانونی كردند پرشین رز: نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: دولت فعلی با اعطای مجوز محیط زیستی بصورت محرمانه، طرح های خطرناک انتقال آب را قانونی کرد.به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، آیت الله محسن حیدری شنبه شب در نشست مطالبه گری علما، روحانیون و طلاب در مورد بحران آب در خوزستان در زمینه علمیه امام مهدی (عج) زرگان اهواز اظهار نمود: چاره برای مدیریت بحران آب در خوزستان وجود دارد اما این حل در اختیار مسئولان استانی همچون استاندار و مدیرعامل سازمان آب وبرق خوزستان نیست برای اینکه این افراد مسئول مدیریت منابع داخل استان هستند و آب ها باید از خارج استان به سمت سدهای خوزستان رهاسازی شود پس عملاً چاره آن بوسیله مرکز است.
وی اضافه کرد: خشکسالی موجب ممنوعیت کشت شلتوک و محدودیت کشت فصلی تا ۳۰ درصد شد. جمعاً ۸۸ هزار هکتار حق کاشت داشتند که جهاد کشاورزی می گوید تنها ۲۰ درصد این زمین ها کاشته شده است، در صورتیکه سازمان آب و برق این رقم را بیش از ۹۰ درصد اعلام می کند. این تعارض و اختلاف آمار بین سازمان آب و برق و جهاد کشاورزی جای تعجب دارد.
آیت الله حیدری افزود: کشاورزان به این ممنوعیت توجه نکردند و شلتوک کاری کردند، البته در مناطقی از کارون و کرخه که تحت شبکه و کانال های سازمان آب و برق بود عملاً آبی برای کشت نداشتند برای اینکه آب به این کانال ها وارد نشد.
عضو مجلس خبرگان رهبری تاکید کرد: عوارض این بحران این است که اولاً مشکلات کشاورزی به وجود آمده، کشاورزان بیکار شده اند و معیشت آنها به خطر افتاده است. ثانیاً احشام آنها در اثر بی آبی یا استفاده از فاضلاب و آب های آلوده بیمار شده اند و احتمال مرگ آنها می رود.
وی به دیگر نتایج اوضاع بی آب اخیر اشاره نمود و اظهار داشت: تعدادی از دامداران و کشاورزانی که نتوانستند کشاورزی کنند یا احشامشان از بین رفته به حاشیه شهرها مهاجرت کرده اند و افزایش مهاجرت مشکلات حاشیه نشینی هم مخاطرات امنیتی خودرا به همراه دارد.
عامل انسانی و غیرطبیعی
این استاد حوزه و دانشگاه در ادامه اظهار داشت: خشکسالی واقعیتی است که کسی نمی توان آنرا انکار کند اما دو عامل انسانی و عوامل غیرطبیعی این وضعیت رودخانه های خوزستان را رقم می زند.
وی اظهار نمود: بهانه تامین آب آشامیدنی برای استانهای فلات مرکزی دلیل انتقال آب های خوزستان به اصفهان و دیگر استانها بود اما عملاً این آب ها برای توسعه صنایع، کشاورزی و فضای سبز مورد استفاده قرار گرفته است.
حجت را تمام کردیم
آیت الله حیدری، دربارهٔ راهکارهای بحران اظهار داشت: راه این بحران این است که اولاً حتی اگر شده برای مدت موقت انتقال آب به فلات مرکزی را قطع کنند یا کاهش دهند تا سدهای خوزستان آبگیری شوند و ثانیاً این است از آن ۳۴ سدی که بالا دست کرخه به وجود آمده است، آب را به سمت کرخه در خوزستان رها کنند.
وی افزود: ما این چاره ها را بوسیله نامه به شورای امنیت ملی و مسئولان ارائه کردیم و حجت را تمام کردیم و امیدواریم عمل کنند.
آیت الله حیدری در ادامه اظهار داشت: طرح انتقال آب به باغات پسته رفسنجان با حدود ۲۰۰ میلیون مترمکعب درحال اجرا بود و الان به ۴۰۰ میلیون متر مکعب بالا رفته است. قبلاً این طرح ها مجوز محیط زیستی نداشت اما حالا با تصویب مخفیانه مجوز زیست محیطی، این طرح های خطرناک را به صورتی قانونی کردند.
وی همین طور خواهان تکمیل پروژه انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی شد و اظهار داشت: تحقق این امر بهانه انتقال آب از سرشاخه های رودخانه های خوزستان را از بین می برد.
وجود مافیای آب
نماینده خوزستان در مجلس خبرگان تاکید کرد: ما طرح های آب اجرا شده در دیگر استانها را به سبب سوءنیت مسئولان نسبت به خوزستان یا قومیت خاصی نمی دانیم، شاید آنها با حسن نیت برای حل مشکلات مناطق بالادست رودخانه ها این طرح ها را اجرا می کنند اما سوءتدبیر و عدم مطالعه صحیح برای آینده این طرح ها عامل ایجاد مشکلات شده است اما این را هم منتفی نمی دانیم که برخی مسئولان بصورت مافیای آب دنبال اجرای طرح های خاص انتقال آب هستند تا به صنایع مورد نظر خود سود برسانند.
به گفته وی، برخی از مسئولین نیز نگاه بخشی به مسائل دارند و فقط به استان خود توجه می کنند و سو نیتی نسبت به خوزستان ندارند.
آیت الله حیدری در پاسخ به یکی از حضار دربارهٔ اجماع در مطالبه گری اظهار داشت: بنده و دیگر نمایندگان خوزستان در مجلس خبرگان همیشه در مورد مشکلات آب خوزستان نظر واحدی داشته ایم، هر نامه و گزارشی که نوشته شد این علمای بزرگوار امضا کرده اند. چه در مجلس خبرگان و چه در شورای امنیت ملی از حق خوزستان دفاع کردند و این حقیقتی است که باید بیان شود.
مطالبه گری باید قانونی باشد
وی تاکید کرد که مطالبه گری باید برای حق باشد. مطالبه حقوق اجتماعی واجب است، مخصوصاً برای اهل علم. مقام معظم رهبری مطالبه گری را سفارش کردند.
به اعتقاد آیت الله حیدری، مطالبه گری راه و روش دارد؛ مطالبه گری باید مستند به حقایق باشد، امیدوار کننده باشد، اصل نظام را زیر سوال نبرد، چاره را ارائه بدهد و بین اصل نظام با مجریان و دست اندرکاران تفکیک قائل شد. نظام از این بی عدالتی ها مبری است و مطالبه گری نباید به ضرر کشور و نظام تمام شود، اینگونه مطالبه گری شرعاً حرام است برای اینکه به اسلام ضربه می زند.
وی اظهار نمود: وقتی که افرادی که منتسب به نظام اسلامی هستند عَلَم مطالبه را به دست بگیرند مردم حق را از درون نظام و بصورت قانونی پیگیری می کنند و به سمت ضدانقلاب نمی روند و جلوی موج سواری ضدانقلاب بر مطالبات مردم را می گیرد؛ پس باید به شکلی عمل شود که پای دشمنان کشور، اسلام و سلطنت طلب ها به ناراحتی و اعتراض مردم وارد نشود.

1400/04/27
11:25:54
5.0 / 5
234
تگهای خبر: آب , امنیت , باغ , بحران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه