آخرین وضعیت مالچ های زیستی داخلی برای مهار ریزگرد؛

اجرای پایلوت مالچ های زیستی در ۳ سایت کشور

اجرای پایلوت مالچ های زیستی در ۳ سایت کشور پرشین رز: دبیر کارگروه تخصصی توسعه فناوری های آب، خشکسالی فرسایش و محیط زیست معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری از تعیین 3 سایت برای اجرای پایلوت مالچ های زیستی آگاهی داد.


به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، "خاک" بزرگترین سرمایه در اختیار هر کشور است؛ چونکه خاک در کاهش تنش های آبی و ذخیره سازی آب نقش مهمی دارد، بدین جهت اگر خاک نباشد و کره زمین بجای خاک از سنگ پوشیده شده بود، زمین قادر به ذخیره سازی آب نبود و همه آب های دریافتی ناشی از بارندگی وارد دریاها و دریاچه ها می شدند.
همین طور خاک بزرگترین توزیع کننده آب در دنیا است. بررسی های جهانی نشان داده است که رطوبت خاک بیش از ۸ برابر رطوبت تمام رودخانه ها است و این رطوبت خاک است که سبب توسعه پوشش های گیاهی و مرتع می شود، بر این اساس است که حل مشکل آب کشور بدون در نظر گرفتن مشکل خاک امکان پذیر نیست. این در شرایطی است که به اعتقاد پژوهشگران اگر یک سانتی متر از خاک از دست برود، صدها سال زمان نیاز دارد تا خاک از دست رفته جایگزین شود. خاکی که امروز در دسترس ما قرار دارد، میلیونها سال طول کشیده است تا به این صورت تبدیل گردد.
از طرفی برآوردها نشان داده است که ایران به صورت میانگین دو میلیارد تن در سال فرسایش خاک دارد و فرسایش بادی در مناطق بیابانی یکی از چالش های جدی کشور است و مالچ پاشی یکی از راهکارهای تثبیت خاک به شمار می شود، ولی مالچ های نفتی نسخه منسوخ شده برای این منظور است؛ بدین جهت در سالهای اخیر تولید مالچ های زیستی مختلف در دستور کار شرکت های دانش بنیان قرار گرفت و بعد از اجرای فاز پایلوت از سال ۹۲ ما همچنان شاهد بروز طوفان های ریزگرد در کشور هستیم.
این که چرا تا حالا به هیچ یک از مالچ های زیستی مجوز رهاسازی داده نشده است، سوالی است که بی پاسخ مانده است، ولی مسؤول معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری از اجرای فاز پایلوت ۳ مالچ تولید شده در سه سایت کشور خبر می دهد و ابراز امیدواری می کند که در صورت تایید نهایی در سازمان محیط زیست از این توان داخلی برای یکی از بزرگترین چالش های زیست محیطی بهره گرفته شود.
جزئیات فاز پایلوت ۳ تثبیت کننده زیستی خاک
دکتر نادر قلی ابراهیمی، دبیر کارگروه تخصصی توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری در گفت و گو با ایسنا، گفت: برمبنای مصوبه کمیته هماهنگی مالچ های غیر نفتی که در سازمان محیط زیست تشکیل می شود، سه شرکت به ما معرفی شده که بمنظور اجرای فاز پایلوت مالچ های زیستی تولید شده سه سایت با هماهنگی سازمان جنگلها و مراتع و آبخیزداری کشور تعیین شده است.
وی "سیستان" و خوزستان" را دو سایت از سه سایت تعیین شده در این حوزه عنوان نمود و تصریح کرد: سازوکار اجرائی این طرح فراهم گشته است تا بتوانیم در سطح مشخصی، مالچ های غیر نفتی را اعمال نماییم.
ابراهیمی، مالچ های غیر نفتی را مالچ های زیست تخریب پذیری توصیف کرد که سازگاری خوبی با شرایط بیابانی کشور دارند و افزود: از طرفی این مالچ ها هزینه های سنگین مالچ های نفتی را به همراه ندارند، ضمن آنکه مالچ های زیستی قادرند شرایط بهینه ای را برای تثبیت کانون های گرد و غبار و استقرار گیاه و پوشش سبز مهیا کنند.
دبیر کارگروه تخصصی توسعه فناوری های آب و خشکسالی با تکیه بر این که جلوگیری از فرسایش بادی در مناطق مختلف بیابانی از دیگر مزیت های مالچ های غیر نفتی است، اظهار نمود: با اهمیت ترین چالش ما در مناطق بیابانی، فرسایش بادی است که امیدواریم با اجرائی شدن این نوع مالچ ها امسال مبادرت به حل این چالش شود.
وی درباب اجرای پایلوت مالچ های زیستی در بعضی از استانهای کشور، تصریح کرد: در سالهای گذشته در مراحل پایلوت، مالچ های زیستی در استانهای اصفهان و خوزستان اجرائی شد که نتایج خوبی به دست آمد و امیدواریم با توسعه این طرح ها، با همکاری سازمان جنگلها و مراتع بتوانیم مالچ های زیستی و غیر نفتی را جایگزین مالچ های نفتی نماییم و یک حرکت خوبی برای جریان سازی استفاده از فرصت ها و توانمندی های شرکت های دانش بنیان در رفع چالش ها فراهم گردد.
ابراهیمی ضمن اشاره به مراحل اجرای طرح پایلوت مالچ های زیستی در سه سایت مختلف کشور، توضیح داد: پس از این فاز، مرحله پایش مالچ های غیر نفتی صورت خواهد گرفت و پس از تایید، نسخه قابل توسعه نتایج را به سازمان جنگلها ارائه خواهیم کرد.
به نقل از ایشان، یک دوره مالچ های زیستی پاشش می شود و طی مدت یک سال در معرض شرایط مختلف آب و هوایی مورد تست و ارزیابی قرار می گیرد.
وی افزود: با تاییدی که در کمیته هماهنگی مالچ های زیستی صورت می گیرد، قادر خواهیم بود در بخش اجرا، بهترین مالچ را معرفی نماییم.
ابراهیمی درباب پایداری مالچ های غیر نفتی در محیط، توضیح داد: ما در این مطالعات موردی در حوزه عدم پایداری در بررسی ها و پایش ها نداشتیم. ممکنست تعدادی از مالچ های غیر نفتی تعدادی از خصوصیات خاص را داشته باشند که نتیجه ویژه بگیریم، ولی تا حالا نکته منفی در حوزه این مالچ ها نداشتیم.
دبیر کارگروه تخصصی توسعه فناوری های آب و خشکسالی معاونت علمی ریاست جمهوری افزود: با اهمیت ترین نکته در این حوزه آنست که ما در مناطق بیابانی به شرایط مناسبی برای اقتصادی کردن منابع طبیعی و بیابان زدایی اقتصادی نیاز داریم تا شرایط لازم برای حضور افراد بومی و تولید و اشتغال فراهم گردد و اساسا مالچ های غیر نفتی به علت دارا بودن قیمت مناسب و کارکرد عالی، می توانند شرایط مناسبی را برای اقتصادی کردن عرصه های بیابانی و بیابان زدایی ایجاد کنند.
منبع:

1400/05/16
12:32:43
5.0 / 5
199
تگهای خبر: آب , باد , بارندگی , زیست محیطی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه