حفظ سرمایه های موجود، هدف اصلی طرح جایگزین جنگل

حفظ سرمایه های موجود، هدف اصلی طرح جایگزین جنگل به گزارش پرشین رز معاون امور جنگل سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه طرح مدیریت پایدار منابع طبیعی منطقه هیرکانی (طرح جایگزین) ادامه طرح های سابق جنگلداری است، تصریح کرد: این طرح با پیگیری و توجه ویژه سازمان و به علت اهمیت رویشگاه هیرکانی تدوین و با استفاده از هم اندیشی تعدادی از متخصصان، صاحبنظران دانشگاهی، تحقیقاتی، اجرائی و حتی پیشکسوتان بازنشسته از سال ۱۳۹۲ پایه ریزی شده است.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا دکتر عباسعلی نوبخت همچنین اظهار داشت: برای تهیه طرح های مدیریت پایدار منابع طبیعی منطقه هیرکانی بیشتر از ۵۰ جلسه و نشست تخصصی، با نگاه بلندمدت به مقوله مدیریت علمی این منابع خدادادی برگزار شده است و بیشتر از نیم قرن تجارب مدیریتی و دانسته های علمی و بین المللی را به همراه دارد.

وی افزود: الان مطالعات نیمه تفصیلی برای ارزیابی توان اکولوژیک حوزه های آبخیز ۱۰۴ گانه هیرکانی انجام شده و متعاقب آن تهیه طرح های تفصیلی- اجرایی برای هریک از پهنه ها و مطالعات فاز تفصیلی هم حداقل در سه بخش در ادارات کل شروع شده است.

معاون امور جنگل سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه در مورد برداشت درختان شکسته و افتاده هم اظهار داشت: سازمان جنگلها باوجود برخورداری از اختیارات قانونی بنا به مقتضیات مدیریتی در زمینه برداشت این درختان که به صورت بالقوه می تواند خطرات زیادی را برای ایجاد حریق در جنگل ایجاد نماید، هم اکنون هیچگونه برداشتی انجام نداده است و این مورد حتی خسارت هایی را در بخش تشدید اثرات سیل و اتلاف منابع بوجود آورده است.

وی نفس اندیشه تهیه و اجرای طرح جایگزین را منطبق بر منویات بعضی از اساتید و صاحبنظران علوم جنگل در خصوص لزوم مدیریت جنگل در اقدامات حفاظتی و در قالب یک طرح مدون و توأم با یک سلسله اقدامات فنی اجتناب ناپذیر برای حفظ سرمایه های موجود دانست.

نوبخت ضمن اشاره به این نکته که حفاظت و اقدامات فنی همواره مورد تاکید مسؤلان سازمان بوده است، افزود: ذکر این نکته ضروریست که قانون اجازه برداشت درختان شکسته و افتاده را در چارچوب طرح تجویز کرده است و انجام این اقدام به منظور بهره برداری و فروش چوب نیست بلکه صرفاً برای پیشگیری از بروز خسارت و اتلاف منابعی است که در صورت عدم خروج آنها از جنگل به منافع عمومی وارد می شود.

وی تصریح کرد: طرح جایگزین به هیچ وجه نافی طرح مدیریت پایدار جنگل های هیرکانی نیست بلکه بعنوان فاز اول اجرای آن تلقی می شود که در چارچوب آن اقدامات فنی و حفاظتی ضروری و مورد نیاز جنگل انجام می پذیرد.

معاون امور جنگل سازمان جنگلها همینطور اظهارکرد: هدف اصلی طرح جایگزین جنگل حفظ سرمایه های موجود مانند جاده های جنگلی، جنگلکاری ها، حصارکشی ها و غیره است که همه ماهیت هزینه ای دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگلها، نوبخت تصریح کرد: سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور همواره برای اجرای تکالیف و برنامه ها و فعالیتهای اجرایی خود نیازمند همراهی، همفکری و مشارکت خرد جمعی، اندیشمندان، خبرنگاران، متخصصین و دوستداران منابع طبیعی و محیط زیست است.

منبع:

1400/05/21
11:48:51
5.0 / 5
507
تگهای خبر: آب , برگ , حفاظت , سرما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه