آلودگی هوای تهران طی پنج روز درمردادماه

آلودگی هوای تهران طی پنج روز درمردادماه به گزارش پرشین رز اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان داده است که کیفیت هوای تهران در مرداد ماه امسال پنج روز در شرایط آلوده قرار داشت و آلاینده شاخص طی این روزها «ازن» بود.



به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، کیفیت هوای تهران طی مرداد ماه سال جاری ۲۶ روز در شرایط قابل قبول و ۵ روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.

بالاترین شاخص میانگین آلودگی هوای ثبت شده طی مردادماه سالجاری در ارتباط با ۵ مرداد بود که شاخص آلاینده ازن ۱۴۲ و در محدوده ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.

آمار شرکت کنترل کیفیت هوا تهران نشان داده است کیفیت هوای تهران طی مرداد ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل تعداد روزهای آلوده کمتری را داشت چونکه کیفیت هوای تهران طی مرداد سال قبل ۱۷ روز قابل قبول، ۱۳ روز ناسالم برای گروه های حساس و یک روز ناسالم برای همه گروه ها بود.

آلاینده ازن طی مرداد ماه سال ۱۳۹۸ هم هوای تهران را طی پنج روز آلوده کرد و در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داد.

براساس این گزارش کیفیت هوای پایتخت از آغاز سالجاری تا آخر مردادماه ۲ روز پاک، ۱۲۴ روز قابل قبول، ۲۸ روز ناسالم برای گروه های حساس و یک روز ناسالم برای همه گروه ها بود این در حالیست که طی مدت مشابه سال قبل هوای پایتخت ۱۵ روز در شرایط پاک، ۱۰۰ روز در وضعیت قابل قبول، ۳۸ روز ناسالم در شرایط ناسالم برای گروه های حساس و ۲ روز در شرایط ناسالم ناسالم برای همه گروه ها قرار داشت یعنی هوای پایتخت طی ۵ ماه نخست سال قبل ۴۰ روز و سال جاری ۲۹ روز آلوده بود.

به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا ازن آلاینده ثانویه ای است که پیش سازهای آن VOC ها یا همان ترکیبات آلی فرار و ناکس هستند. این آلاینده ها با تابش شدید و مستقیم نور خورشید آلاینده ازن را تولید می کنند. خودرو های دیزلی، موتورسیکلت های فرسوده و بخارات بنزین پیش سازهای ازن هستند همینطور استفاده از سوخت های غیر استاندارد در نیروگاه ها و پالایشگاه ها می تواند در افزایش غلظت ازن نقش داشته باشد.

علاوه بر این آلاینده ازن سبب کاهش عملکرد ریه و افزایش علایم تنفسی مانند سرفه، تنگی نفس، تشدید آسم و سایر بیماری های ریوی می شود. ازن در مرگ ومیر زودرس هم اثرگذار است.

گفتنی است شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود. بر طبق این تقسیم بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا قابل قبول(سالم) یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروه های حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرآفرین است.




1400/06/02
10:02:59
5.0 / 5
528
تگهای خبر: آلودگی , بیماری , پاك , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه