راهکاری عملی در رویارویی با سیل

راهکاری عملی در رویارویی با سیل پرشین رز: خراسان رضوی نتایج مطالعات نشان می دهد که نسبت جمعیت جهانی در معرض سیل از شروع قرن بیست و یکم، 24 درصد (معادل 86 میلیون نفر) بالا رفته است و 10 برابر بیشتر از میزانی است که دانشمندان قبل از این تصور می کردند و دلیل آن هم افزایش سیل و مهاجرت جمعیت است.


به نقل از ویفروم، پایگاه جهانی سیلاب از تصاویر ماهواره ای سیل برای افزایش درک علمی این مشکل و نحوه سازگاری با آن بهره برده است. این داده ها می توانند راه حل عملی برای سیاست گذاران و حمایت مالی از بازماندگان سیل ارائه نمایند.
الیزابت تلمن، سرپرست این مطالعه، استادیار دانشکده جغرافیا، توسعه و محیط زیست دانشگاه آریزونا ایالات متحده اظهار نمود: استفاده از داده های رصد ماهواره ای سیلاب با وضوح مکانی زمانی بهبودیافته به سیاست گذاران کمک می نماید تا دریابند که تاثیرات سیل درحال تغییر و نحوه سازگاری با آن چگونه است.
تلمن در مورد علل و نتایج تغییر محیط جهانی بر جمعیت های لطمه پذیر تحقیق می کند همین طور مسئول علمی اصلی و بنیان گذار یک پلتفرم جهانی ردیابی سیل و تجزیه و تحلیل خطر برای مدیران و بیمه گذاران حوادث (Cloud to Street) است. Cloud to Street بزرگترین و دقیق ترین مجموعه داده از سیل های مشاهده شده است و بینش جدیدی در حوزه سیلاب ارائه می دهد، پایگاه داده جهانی سیل که دو بار در روز از تصویربرداری ماهواره ای جهانی استفاده می نماید، از سال ۲۰۰۰ تا حالا ۹۱۳ رویداد سیل را در ۱۶۹ کشور نقشه برداری و تجزیه و تحلیل کرده است.


نقشه های سیل و مشاهدات ماهواره ای
بیشتر نقشه های سیل، ازجمله موارد مورد استفاده سازمان مدیریت بحران فدرال (FEMA) برمبنای مدل سازی است که سیل ها را مطابق داده های موجود زمینی مانند ارتفاع، بارندگی و سنسورهای زمین شبیه سازی می کند.
تلمن می گوید: از میان رفتن کامل سیلاب در مناطقی که از لحاظ تاریخی مستعد سیل نیستند زمان بر هستند و می توانند محدودیت های قابل توجهی داشته باشند. در عوض، پایگاه جهانی سیل بر مشاهدات ماهواره ای از سیل واقعی در دو دهه گذشته تکیه می کند و این اجازه را می دهد تا تجزیه و تحلیل های بیشتری از دامنه، تاثیر و روند سیل اخیر صورت گیرد.
تلمن اضافه کرد: پایگاه جهانی سیل می تواند دقت مدلهای سیل جهانی و محلی، ارزیابی لطمه پذیری و کارایی اقدامات سازگاری را افزایش دهد و درک ما از نحوه تعامل آب وهوا، پوشش زمین و سیلاب ها را عمیق تر کند. بارندگی شدید موجب وقوع بیشتر سیل در پایگاه داده شد، دلیلهای اصلی دیگر نیز طوفان ها یا موج های گرمسیری، ذوب شدن برف یا یخ و شکستن سدها بود که هزینه فزاینده مرگبار ناشی از خرابی زیرساخت ها را نشان می داد.


افراد لطمه پذیر محصور در سیل
۵۸ میلیون تا ۸۶ میلیون نفر بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ به مناطق درگیر با سیل نقل مکان کرده اند که نسبت جمعیت در معرض سیل را ۲۰ تا ۲۴ درصد می افزاید. ۲.۲۳ میلیون کیلومتر مربع در در سراسر جهان، بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۸ گرفتار سیلاب شدند و بین ۲۵۵ میلیون تا ۲۹۰ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داد. پژوهشگران تخمین می زنند که تا سال ۲۰۳۰، تغییرات آب وهوایی و جمعیتی ۲۵ کشور جدید را به ۳۲ کشور دیگری که هم اکنون سیل فزاینده ای را تجربه کرده اند، می افزاید.
رشد جمعیت در مناطق سیل زده توسط افرادی که به این مناطق منتقل می شوند، ایجاد می شود و موجب توسعه اقتصادی در آن مناطق خواهد شد. نزدیک به ۹۰ درصد حوادث سیل در جنوب و جنوب شرقی آسیا رخ داده است.
پژوهشگران اظهار کردند: توسعه اقتصادی و مهاجرت افراد به مناطق سیل خیز، افراد در معرض خطر سیل را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد. علاوه بر این، افزایش مواجهه با سیل شرایط زمینه ای مرتبط می باشد که به مردم لطمه پذیر چاره ای جز اقامت در مناطق سیل زده را نمی دهد.
بیسی شوارتز، مدیرعامل Cloud to Street اظهار نمود: داده های موجود در پایگاه داده سیل جهانی می تواند به ارائه راهکارهای عملی برای سیاست گذاران منجر و سریع تر به بازماندگان سیل کمک گردد.
شوارتز اظهار داشت: بزرگترین عامل بهبود و تاب آوری آینده یک جامعه بعد از وقوع سیل بزرگ، این است که چگونه به سرعت به سرمایه دسترسی پیدا خواهند کرد. افراد در برخورد با سیل نسبت به دیگر بلاهای طبیعی بیشتر دارایی های خودرا از دست خواهند داد که در فقر کشورها و افزایش قیمت غذا و مسکن تاثیر خواهد داشت.
یافته های این بررسی در نشریه Nature ارائه شده است.
منبع:

1400/06/09
10:22:43
5.0 / 5
191
تگهای خبر: آب , بارندگی , بحران , برف
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه