نیاز به مدیریت جامع آب برای مقابله با خشکسالی در تهران

نیاز به مدیریت جامع آب برای مقابله با خشکسالی در تهران رئیس اداره مدیریت زیستگاه ها و امور مناطق اداره کل محیط زیست استان تهران با اعلان اینکه به تدوین یک برنامه جامع مدیریت آب نیاز است، اظهار داشت: لازم است چند دستگاه باید همکاری کنند و در نهایت در سطح سازمان مدیریت و برنامه ریزی یک برنامه جامع برای کنترل این وضعیت تدوین شود.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا هفته گذشته لیستی از ۲۰ مشکل استان تهران برمبنای یافته های مرکز پژوهش های مجلس منتشر گردید که دومین مشکل این استان قرارگیری در یهنه بندی خشکسالی شدید و بسیار شدید بود. امیرعباس احمدی در گفت و گو با ایسنا در این زمینه اظهارکرد: وضعیت خشکسالی بطور قطع بر شرایط طبیعی مناطق چهارگانه محیط زیستی تهران موثر خواهد بود. خشکسالی های دوره ای که بطور طبیعی ممکنست رخ دهد و تبعات منفی برای این مناطق داشته باشند مثل کمبود آب برای حیات وحش، کاهش سطح رویش گیاهی، تغییر در زمان بذردهی و رویش گیاهان. طبیعت خودرا با این شرایط طی میلیونها سال وفق داده است اما عواملی در کنار این خشکسالی ممکنست تاثیرات منفی بر طبیعت داشته باشد که ما هنوز خودمان را بعنوان بهره بردار از این مناطق یا ساکنان این منطقه وفق نداده ایم.

وی در ادامه اظهار داشت: کاهش سطح آب های زیرزمینی و فرونشست زمین بیشتر در جنوب غرب تهران وجود دارد و در این مناطق مدیریت آب حرف اول را می زند؛ چه در حوزه مدیریت آب آشامیدنی و چه در حوزه مدیریت روان آب و سیستم جمع آوری فاضلاب، برگشت استفاده مجدد از این آب و تامین آب بخش کشاورزی.

احمدی با اعلان اینکه بیشترین آبی که در تهران مصرف می شود در بخش کشاورزی و شرب است، اظهارکرد: در وضعیت خشکسالی شدید و بسیار شدید استان تهران باید مدیریت خاصی در زمینه آب داشته باشد. ما نباید به شدت سالهای قبل متکی به منابع آب زیرزمینی برای تامین آب مورد نیاز باشیم.
ضرورت کنترل مهاجرت به پایتخت
وی با اشاره به این که چند فاکتور باید دست به دست هم دهد تا برنامه مدیریت جامع آب در وضعیت خشکسالی تهران شکل بگیرد، اظهار داشت: کنترل مهاجرت به تهران یکی از این فاکتورهاست. جمعیت فعلی تهران چند برابر ظرفیت اکولوژیک آنست. مطالعات مرکز پژوهش های مجلس نیز نشان میدهد که برمبنای جمعیت و منابع، ظرفیت برد اکولوژیک تهران حد مشخصی دارد و الان جمعیت از این حد فراتر رفته و برد اکولوژیک درحال کوچکتر شدن است به شکلی که به یک پنج تا یک دهم هکتار رسیده و نشاندهنده کاهش توان ظرفیت برد اکولوژیک است.

رییس اداره مدیریت زیستگاه ها و امور مناطق اداره کل محیط زیست استان تهران با اشاره به موضوع فرونشست زمین و گرد و غبار اظهار نمود: در جلساتی که با وزارت نیرو داشتم موضوع پلمب برخی چاه های بدون مجوز آب عنوان شد چون برداشت از این آب ها به فرونشست زمین کمک می نماید. از طرف دیگر تعدادی از حوضه های آبی استان در صورت خشک شدن می توانند به کانون گرد و غبار تبدیل شوند و خطراتی را برای تهرانی ها ایجاد کنند. بعنوان نمونه تالاب بندعلی خان یک تالاب فصلی است. هر چه که میزان فاضلاب، بارش باران و برف بیشتر باشد، سطح تالاب وسیع تر خواهد شد و می تواند پناهگاه حیات وحش و پرندگان مهاجر باشد همین طور نفود آب به زیر این تالاب بیشتر می شود و می تواند در کنترل سیلاب هم بهتر عمل کند.

وی افزود: هر چه در سطح حوضه آبریز ساخت و ساز بیشتر صورت گیرد، بطور قطع ورودی و دریافت آب کم می شود این درحالیست که باتوجه به افزایش جمعیت تهران حوضه های آبریز گرفتار تغییر کاربری شده اند و برمبنای تصویرهای ماهواره ای این تغییرات رو به روز گسترده تر شده است و تنها در مکان هایی که ساخت و ساز به سبب شرایط طبیعی دشوار بوده است، این تغییرات رخ نداده است.
لزوم کنترل ساخت و ساز در تهران
به گفته احمدی هم اکنون تبخیر آب پشت سدهای تهران خیلی بالاست. این وضعیت سبب خارج شدن آب از دسترس می شود بدین سبب لازم است تصمیماتی در حوزه مدیریت بحران برای کنترل ساخت و ساز و مدیریت آب و خاک اتخاذ شود.
طرح آمایش استان تهران اجرا شود
ایشان سپس اظهار داشت: موضوعات مربوط به خشکسالی را باید در سطح آمایشی ببینیم. طرح آمایش استان تهران باید با وجود گذشت سال ها باید اجرائی شود هرچند بخشی هایی از آن دیگر قابلیت اجرائی ندارد. طرح آمایش کمک می کرد تا خیلی از مواردی که نیاز به بارگذاری در سطح تهران نباشد در نقاط دیگر کشور به فعالیت بپردازند.

احمدی با اشاره به ضرورت توجه به موضوع احیای رودخانه ها همانند تالاب ها اظهارکرد: دو سال قبل طرح مطالعاتی درباره نیاز آبی زیستی رودخانه جاجرود داشتیم. این مطالعات انجام شده و در شورای آب وزارت نیرو در دست بررسی و اقدام است و مقرر است حق آبه زیستی این رودخانه تامین گردد تا حداقل شرایط طبیعی خودرا در بدترین شرایط خشکسالی را حفظ کند.

رییس اداره مدیریت زیستگاه ها و امور مناطق اداره کل محیط زیست استان تهران اضافه کرد: تهران جمعیت عظیمی دارد که معادل یک کشور و ۱۲ میلیون نفر است. امروز اولویت اول در استان تامین آب آشامیدنی است.

وی با اعلان اینکه خشکسالی می تواند بر کشاورزی و صنعت تاثیر داشته باشد، اظهار داشت: لازم است به چرخه آب دقت کنیم و آبی که برای کشاورزی و صنعت استفاده و به فاضلاب تبدیل و بازچرخانی می شود.

احمدی در بخش دیگری از صحبت های خود به تغییر کاربری اراضی تهران اشاره و اظهارکرد: بیشتر اراضی اطراف تهران گرفتار تغییر کاربری و تبدیل به ویلا شده اند. در نتیجه خشکسالی این منطقه تشدید شده و زمینه ایجاد مخاطراتی چه در بخش حفاظت از حیات وحش و چه در بخش خیزش گرد و غبار شده است.

وی با اشاره به تاثیر خشکسالی بر مناطق حفاظت شده تهران اظهار داشت: هر چه قدر سطح آب در رودخانه هایی کم شود که تامین کننده زیستگاه های آبی ما هستند، مشکلات ناشی از خشکسالی بیشتر دیده خواهد شد. امروزه برای حفاظت از زیستگاه خشکی تلاش می نماییم علوفه مورد نیاز را تامین نماییم و تلمبه های بادی و آبی بزنیم و آب را با تانکر آب انتقال دهیم.

رییس اداره مدیریت زیستگاه ها و امور مناطق اداره کل محیط زیست استان تهران ایجاد کانون های گرد و غبار را از تبعات خشک شدن زیستگاه های آبی استان ذکر کرد.

احمدی در آخر با اشاره به کوشش های انجام شده برای مدیریت خشکسالی تهران اظهار داشت: بتازگی در حوزه برنامه ریزی حوضه آبریز تهران و البرز جلسه هایی انجام شد و برنامه هایی را در دست کار دارند تا تغییراتی در سطح آب ها شود علاوه بر آن با اداره کل منابع طبیعی استان تهران در حوزه مدیریت حوضه آبخیز همکاری می نماییم و اقداماتی در حوزه ایجاد سدهای سنگی بتونی، احیای پوشش گیاهی در مناطق کویری با کاشت «تاغ» انجام شده است. هرچند که شیوع ویروس کرونا و کاهش اعتبارات بر خیلی از پروژه ها سایه انداخته است.
1400/06/14
09:21:11
5.0 / 5
225
تگهای خبر: آب , باد , بارش , بحران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه