حال دریا خوب نیست؛

جزایر مرجانی در معرض تهدید

جزایر مرجانی در معرض تهدید پرشین رز: نشت نفت در دریا از کشتی ها، چاه های نفت، تأسیسات ساحلی و… خسارات زیست محیطی و اقتصادی زیادی به دنبال دارد و جزایر مرجانی خلیج فارس را تهدید می کند.


خبرگزاری مهر - گروه استانها – حامد عرب زاده: اکوسیستم جغرافیایی غنی جزیره خارگ از پیشینه بسیار قدیمی برخوردار است، آبسنگ های مرجانی جزایر خارگ و خارگو با بیش از ۲۰۰ میلیون سال قدمت، متنوع ترین و غنی ترین زیست بوم های دریایی محسوب می شوند. تأثیرات آلودگی نفتی بر روی جوامع گیاهی و جانوری در خلیج فارس بسیار زیاد بوده و طی سالهای اخیر به دنبال افزایش الودگی های نفتی ناشی از نفت مواد نفتی شاهد افزایش اثرات هستیم. جزایر خلیج فارس همچون جزیره خارگ و خارگو در استان بوشهر به شدت از این آلودگی ها تأثیر گرفته و در معرض تهدیدات جدی قرار دارند. صید بدون مجوز یکی دیگر از مسائل و عوامل تخریب محیط زیست دریایی است که سبب شده تا خیلی از گونه های آبزی در خلیج فارس با تهدید جدی روبرو باشند. لزوم صیانت از اکوسیستم مرجانی خلیج فارس طاهره برزگر از فعالین اجتماعی جزیره خارگ در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: جزیره خارگ زیستگاه آبسنگ های مرجانی و یک اکوسیستم با ارزش زیستی است که آلودگی های نفتی از با اهمیت ترین تهدید کنندگان این اکوسیستم به شمار می روند. حضور بیش از ۵۰۰ گونه موجود زنده در بین آب سنگ های مرجانی خلیج فارس گزارش شده است که آلودگی های زیست محیطی می تواند حیات آنها را تهدید کند. وی ادامه داد: ورود نفت به محیط آبی موجب تغییرات فیزیکی، شیمیایی و فرایندهای زیستی شده و همین طور خطرات زیادی همچون به مخاطره افتادن حیات دریایی، کاهش اکسیژن، آلودگی غذایی، اختلالات عصبی، بیماری ریوی، خطرات برای زنان باردار، و یا تشدید بیماریهای موجود و بروز بیماری در کارگران تمیز کننده لکه نفتی را در بر دارد. برزگر اشاره کرد: از آنجائیکه وقتی نفت به دریا وارد شد، خسارات بسیار زیادی در بردارد انجام اقداماتی که مانع از اتفاق افتادن این مسئله می شود بسیار باارزش است. حوادث آلودگی نفتی دریا ناشی از نشت نفت از خطوط انتقال از مهم ترین علت آلودگی های نفتی در خلیج فارس در سالهای اخیر بوده که نیاز است شرکت های نفتی اقدامات پیشگیرانه را در جهت جلوگیری از اینطور آلودگی ها انجام دهند. وی اشاره کرد: با توجه به این که جزیره خارگ بزرگترین پایانه صادرات نفت ایران است و لوله های دریایی انتقال نفت در اطراف این جزیره به وفور وجود دارند، صیانت از اکوسیستم مرجانی و باارزش خلیج فارس در این منطقه بسیار ضروری می باشد.
خارگ دارای گونه های خاص مرجانی و آبزیان علی جوکار از غواصان جزیره خارگ در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: جزیره خارگ با توجه شرایط موقعیت بسیار خاص سواحل و پوشش مرجانی بی نظیرش همیشه یکی از بکرترین نقاط کشورمان از حیث گونه های مرجانی و آبزیان است. وی ادامه داد: آنچه این سال ها بیشتر به چشم آمده تخریب و از میان رفتن این بستر است. روش های مخرب صید (تورهای رکسی) و تخریب زیستگاه ها از یک طرف و آلودگی های نفتی از جانب دیگر سبب شده آن تنوع زیست محیطی در مرجان های اطراف جزیره خارگ رو به انقراض باشد. جوکار اشاره کرد: این بحران نیازمند ورود تمام ارگان های مسئول است و بی گمان سازمان محیط زیست باتوجه به محدودیت های مالی امکان کنترل این وضع را ندارد و مجموعه نفت و حتی تعاونی صیادی و شیلات با یک هم افزایی خیلی خوب می توانند از روش های پیشگیری و ترمیم بستر دریا و مرجان ها استفاده کنند و به دنبال آن شاهد رشد زندگی آبزیان مثل قبل باشیم. وی اشاره کرد: البته جا دارد تلاش اداره کل بنادر و دریانوردی استان بوشهر رو برای مهار لکه های نفتی ارج نهاد که با نخستین گزارش ها با تمام قوا در محل حاضر شده و کوشش های خوبی انجام می دهد ولی آنها هم از نظر امکانات به روز و به اندازه با کمبود روبرو هستند. مقابله با آلودگی های دریایی مدیرکل دفتر بررسی و مقابله با آلودگی های دریایی سازمان محیط زیست کشور در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: جایگاه بین المللی و منطقه ای خلیج فارس به سبب قرار گرفتن در موقعیت حساس جغرافیایی، سیاسی و زمین شناختی و از همه مهم تر وجود ذخایر عظیم نفت و گاز واجد اهمیت ویژه بوده و همیشه نقش تعیین کننده ای در تامین انرژی مورد نیاز جامعه جهانی و تجارت بین المللی داشته است. محمود رضایی اضافه کرد: سهم قابل توجه خلیج فارس در استخراج و تولید مواد نفتی و حجم کارهای در رابطه با حمل و نقل دریایی در این منطقه شامل کارهای تجاری، خدماتی و نقل و انتقال مواد نفتی به سایر نقاط جهان سبب شده تا از این آبراه بعنوان یکی از کریدورهای مهم و حساس تجاری دنیا و اثرگذار بر اقتصاد جهان یاد شود. وی اشاره کرد: دفتر بررسی و مقابله با آلودگی های دریایی ضمن آگاهی از رسالت حاکمیتی خویش در امتداد نظارت بر روش اجرای الزامات و قوانین محیط زیستی، همیشه تلاش دارد تا ضمن رصد و پایش مستمر شرایط موجود و در امتداد حرکت به سمت ایجاد و تقویت زمینه های قانونی لازم، نسبت به ارتقای بیش از پیش کمی و کیفی وظایف محوله همت گمارد. رضایی اشاره کرد: بدین جهت با درک شرایط حساس اکوسیستمی خلیج فارس و همین طور دریافت گزارشات مکرر وقوع آلودگی مواد نفتی در میادین نفتی و کارهای مستقر در زمینه استحفاظی استانهای خوزستان، بوشهر و هرمزگان، تصمیم به اجرای پروژه های مطالعاتی و تشکیل کارگروه های تخصصی متشکل از نمایندگان دستگاه های ذی ربط جهت تقویت مشارکت در امر مقابله با آلودگی و تقویت زیرساخت های قانونی بوسیله تهیه استانداردها، ضوابط و دستورالعمل ها گرفته شد.
تقویت زیرساخت های پایش لحظه ای وی اظهار داشت: در این خصوص برای جلوگیری از تشدید اثرات مخرب این آلودگی ها بر پیکره ی زیستی و غنای گونه ای مناطق ساحلی – دریایی، ضرورت های قانونی لازم در برخورد با تخلفات بوسیله تهیه و ابلاغ استانداردهای کیفیت آب های محیطی دریا، استاندارد تخلیه پساب به دریا و استاندارد امکانات و تأسیسات دریافت فضولات نفتی از کشتی ها و نفت کش ها فراهم گردیده و سلسله عملیات بازرسی دوره ای محیط زیستی از عملکرد مدیریت محیط زیستی صنایع مستقر در مناطق ساحلی – فراساحل به اجرا گذارده شده است. مدیرکل دفتر بررسی و مقابله با آلودگی های دریایی سازمان محیط زیست کشور اضافه کرد: همین طور تهیه دستورالعمل ها و راهنمای لازم در روش اجرای کارهای پاکسازی آلودگی نفتی و برآورد خسارات ناشی از این آلودگی ها بر اکوسیستم های منطقه مد نظر قرار گرفته و به انجام رسیده است. رضایی تصریح کرد: در تکمیل اقدامات صادره هدف گذاری بر اجرای سلسله مطالعات پژوهشی جهت تهیه و ترسیم نقشه های پهنه بندی آلودگی به مواد نفتی در بستر دریا در دست اجرا است که نتایج آن در کنترل شرایط موجود و شناسایی به هنگام متخلفان اثرگذاری مستقیم دارد. وی افزود: شکی نیست که اقدامات صورت گرفته به همراه پیش بینی های صورت گرفته در تقویت زیرساخت های پایش لحظه ای این دفتر را قادر خواهد ساخت تا ضمن حرکت به سمت توسعه فراگیر و پایدار در مناطق ساحلی – دریایی، به تدریج شرایط بهتری را در حوزه رصد به هنگام رخدادهای آلودگی، تسریع در صدور اقدامات لازم در عملیات مقابله با آلودگی ها و دستیابی به کاهش صدمات وارده به اکوسیستم های مذکور شاهد باشیم. اکوسیستم دریا در خطر است حسن مژده از فعالین حوزه گردشگری جزیره خارگ نیز گفت: نشت نفت در دریا از کشتی ها، چاه های نفت، تأسیسات ساحلی و … خسارات زیست محیطی و اقتصادی فراوانی به دنبال دارد. وی ادامه داد: نتایج مطالعات در مورد سرنوشت آلودگی نفتی دریاها و روند خود پالایی دریا نشان میدهد مواد سبک نفتی تبخیر شده و مواد آروماتیک تا حدی بصورت محلول در می آیند و ترکیبات سنگین بصورت گلوله های نفتی به ساحل آمده یا در بستر دریا ته نشین می شود و سایر ترکیبات بصورت ذرات معلق در آب دریا مخلوط می شوند. این فعال حوزه گردشگری اشاره کرد: آلودگی نفتی در دریاها و جوامع گیاهی و جانوری و اکوسیستم دریاها اثرات مخربی را می گذراند و در این میان بیشترین لطمه به ماهیان دریاهای آلوده به نفت وارد آمده که بر اقتصاد لطمه می رساند، سوالی که مطرح است چگونه خسارت های وارد شده به دریا، صید و صیادی، اکوسیستم باید جبران شود؟
ورود آلودگی نفتی به دریا مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر از ارائه خدمات متنوع برای پاکسازی دریا آگاهی داد و گفت: استان بوشهر بیشترین میدان های نفتی را در میان سواحل کشور دارا است و نقش مهمی در این حوزه دارد. سیاوش ارجمند زاده بیان کرد: استان بوشهر بیشترین میدان های نفتی را در میان سواحل کشور دارا است و در وضعیت طبیعی روزانه بیش از ۶۰۰ هزار بشکه تولید میدان های واقع در آب های این استان و بطور متناوب نیز آلودگی‏ هایی در این محدوده دریایی ایجاد می‏ شود. وی ادامه داد: شناور دریا پاک مجهز به سیستم رانش دیزل الکترونیک است که قادر می باشد با سرعت ۱۶ گره دریایی برای عملیات های ساحلی و فراساحلی خلیج فارس در حوزه پاک سازی و مقابله با آلودگی نفتی در دریا فعالیت می کند. مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر اضافه کرد: این کشتی بعنوان شناور ویژه مقابله با آلودگی نفتی دارای سیستم جمع آوری، جداسازی، ذخیره و حمل مواد نفتی ریخته شده در دریا است. بیشترین منابع آلودگی چاه های نفتی، دکل ها و سکوهای بهره برداری نفت هستند و نشت نفت در دریا از کشتی ها، چاه های نفت، تأسیسات ساحلی و… خسارات زیست محیطی و اقتصادی زیادی به دنبال دارد. بدین سان سمیت نفت یا گذشت زمان و تغییرات فیزیکی و شیمیایی اعمال شده بر آن کاسته می شود. همه باید مراقب بافت غنی محیط زیستی جزایر خارگ و خارگو باشیم.


منبع:

1400/06/20
21:03:08
5.0 / 5
408
تگهای خبر: آب , آلودگی , بحران , برگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه