یادداشت؛

نگرانی مردم شاهرود از فعالیت معدن بوکسیت

نگرانی مردم شاهرود از فعالیت معدن بوکسیت به گزارش پرشین رز مدت ها است که از تعطیلی موقت معدن بوکسیت به سبب فشارها و مطالبه گری مردمی می گذرد اما هنوز مردم خطه شاهوار بیم آنرا دارند که یکبار دیگر این کانون حیات بخش، تخریب شود.خبرگزاری مهر، گروه استانها - پدرام حکیم*: شاهوار بلندترین قله البرز شرقی و کانون آبساز و حیات بخش شرق استان سمنان از اواخر دهه ۸۰ درگیر معضل محیط زیستی معدن بوکسیت تاش شد معدنی که برای شرکت آلومینای جاجرم بوکسیت را استخراج می کرد آن هم به روش رو تراشی و بدون رعایت مسائل محیط زیستی که به اتلاف هزاران اصله درخت و بوته گون و درمنه و درخت ممنوع القطع اورس انجامید تا حیات منطقه و محیط زیست لطمه جدی ببیند.
معدن در نبود نظارت درست قانونی حتی هزاران تن خاک را هم از بین برد اما هیچ مسئولی در مقابل آن نایستاد تا مافیای معدن سبب شود که قدرت پولدارهای غیر بومی به مردم دغدغه مند شاهوار و استان سمنان بچربد در صورتیکه تعطیلی کامل معدن و جبران تمام خسارات وارد شده به بوکسیت، خواسته مردم استان سمنان شمرده می شود.
خبرگزاری مهر به ۱۰ مورد ترک فعل و تخلف درباره معدن بوکسیت تاش بصورت مستند پرداخت اما چرا مدعی العموم وارد کار نمی شود؟ لازم است مردم از مسائل پشت تخریب شاهوار باخبر شوند، مدیران غیر بومی برای شاهوار و تخریب های وسیع صورت گرفته در آن اهمیتی قائل نخواهند شد چونکه معدن بوکسیت تاش دولتی است اما در این بین عملکرد مسئولان دستگاه قضائی که اهمیت ماجرا را درک کرده اند، بسیار سرنوشت ساز است.
ترک فعل های مجرمانه
وکلای دادگستری می گویند تخلفات و اقدامات ترک فعل مجرمانه و تعلل در انجام وظیفه توسط مسئولان دولتی یا سایر مدیران مراجع قانونی ذی ربط قابلیت پیگرد بوده ولیکن مرجع ذیصلاح قضائی بایست راساً رسیدگی و اقدام نمایند، طبق قانون سازمان های مردم نهاد (سمن ها) فقط اعلام کننده (گزارش دهنده) به مراجع قضائی تلقی شده و دادستان بعنوان مدعی العموم شاکی تلقی می شود. بدین سبب هر نهاد مردمی نمی توانند شاکی محسوب شوند شاکی حقوق عامه فقط مرجع قضائی (دادستان) است و لاغیر.
سازمان بازرسی هم اختیارات قانونی دارند که در صورتیکه اراده ای داشته باشند، می توانند، اعمال نمایند از طرف دیگر راهکار تحرک بخشی به دادستان هم مطالبه افکار عمومی و رسانه ها و هشدار و تذکر جدی علنی توسط امام جمعه محترم شاهرود و بسطام و نماینده شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی است.
یادآوری انجام وظیفه قانونی به دادستان شهرستان شاهرود با مطالبه عمومی در حوزه احقاق حقوق عمومی و احیای حقوق عامه شود. حسب وظیفه قانونی لازم است تشکیل پرونده قضائی از طرف دادستان شاهرود صورت گرفته و دعوای کیفری و حقوقی توسط وی مطرح و مسئولان متخلف شامل منابع طبیعی و… تحت پیگرد و دادستان دستورات فوری در خصوص تعطیلی دائمی و مطلق و بدون قید و شرط کامل معدن بوکسیت شاهوار صادر کند در غیر این صورت هیچ راه دیگری متصور نیست و موضوع بوسیله دادستان کل کشور یا ریاست قوه قضائیه پیگیری جدی و سریع شود.
احقاق حقوق مردم
بخش اعظم تعطیل یک سال اخیر معدن تاش و ثبت ملی شاهوار هم مدیون اعتراضات و اعلام عمومی نارضایتی مردم بود که نماینده آنها در مجلس شورای اسلامی و امام جمعه شاهرود نیز در پشتیبانی از ایشان وارد گود شده و خواهان تصمیم گیری جدی از طرف مقامات عالی کشوری شدند و پس مردم که بی پناه هستند به جز روی آوردن به رسانه ها و گردهمایی در مقابل دفتر امام جمعه و نماینده مجلس راه دیگری ندارند و تکلیف استاندار غیر بومی سمنان هم که روشن است و در گیر و دار مردم و دولت، طرف دولت را خواهد گرفت.
تعطیلی دائم معدن بوکسیت شاهوار با فشار مردم و با دست خالی یک مطالبه است که می تواند مقامات کشوری را هم به حرکت در آورد، امروز باید دستورات فوری لازم درباب تعطیلی دائم بدون قید و شرط صادر شود. انعکاس بدون حرکت مردمی در رسانه ها چندان اثر جدی و قابل توجهی در مسئولین نسبت به احقاق حقوق حقه و قانونی و مسلم مردم نخواهد داشت.
آیا اگر در همان سال ها که اوج زمین خواری و کوه خواری و تخلفات وسیع در شاهوار رخ می داد با یک مسئول بصورت قانونی برخورد می شد دیگر مسئولان می توانستند در مقابل خواست و اراده مردم استان سمنان بایستند؟ آیا ارگانی به نامه های رسمی منابع طبیعی و محیط زیست که در خبرگزاری مهر استان سمنان نیز منتشر شدند و اذعان داشتند که معدن با تخلف محیط زیست، خاک و پوشش گیاهی را از بین برده، وقعی نهادند؟ چه ماجرایی پشت پرده بوکسیت تاش است که مردم نباید آنرا بدانند؟ چه کسانی از این معدن نفع می برند که مردم نباید اسم شأن را بدانند؟
*روزنامه نگار و کنشگر مسائل استان سمنان


منبع:

1400/06/21
10:12:10
5.0 / 5
467
تگهای خبر: آب , برگ , دستگاه , گیاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه