مقابله با آلودگی هوای تهران نیازمند تعامل تمام دستگاه ها

مقابله با آلودگی هوای تهران نیازمند تعامل تمام دستگاه ها به گزارش پرشین رز معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن اشاره به آغاز فصل پاییز و پیشبینی های سازمان هواشناسی در خصوص کم بارشی این فصل اظهار داشت: با سرد شدن هوا با پدیدده وارونگی دما و تشدید آلودگی هوای تهران مواجه خواهیم شد ازاین رو انتظار داریم همه دستگاههای اجرایی به تکالیفی که در قانون هوای پاک برای آنها تعیین شده است، عمل کنند تا بتوانیم طی ماه های پیش رو از وضعیت آلودگی هوا عبور نماییم.زهره عبادتی در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به نقش منابع آلاینده متحرک همچون خودرو های شخصی، تاکسی، موتورسیکلت، اتوبوس، کامیون در آلودگی هوای تهران بخصوص در فصل پاییز و زمستان اظهارکرد: برپایه آخرین سیاهه انتشار شهر تهران، سهم منابع متحرک در تولید «ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون» بعنوان مهم ترین آلاینده هوا در پاییز و زمستان ۶۰ درصد گزارش شده که متاسفانه تردد بیش از اندازه خودرو در سطح شهر تهران طی ساعات شبانه روز در این حوزه بی تأثیر نبوده است.

وی در ادامه ضمن اشاره به تصویب و ابلاغ مجدد آئین نامه اجرایی ماده ۸ درباره سن فرسودگی انواع وسایل نقلیه- که در تیر ماه سال ۹۹ بر مبنای استعلام دیوان عدالت اداری از شورای نگهبان ابطال شد- اظهار نمود: خوشبختانه این آئین نامه اجرایی با اعمال تغییراتی مجدد تصویب و ابلاغ گردیده است و ما برپایه این آئین نامه مکاتباتی با دستگاههای مختلف در زمینه برخورد با خودرو های فرسوده و دودزا انجام دادیم.

عبادتی افزود: برپایه آئین نامه اجرایی جدید ماده ۸ قانون هوای پاک، تردد تاکسی ها و موتورسیکلت های کاربراتوری از آغاز سال ۱۴۰۱ در کلانشهرهایی مانند تهران و تردد سایر خودرو های سواری کاربراتوری داخل محدود طرح «نواحی کم انتشار» (LEZ) ممنوع می باشد.

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان تهران بر لزوم تعامل همه جانبه دستگاههای متولی برای مقابله با آلودگی هوا تصریح کرد و اظهار داشت: اگر تمام دستگاههای اجرایی که در قانون هوای پاک برای آنها تکالیفی مشخص شده است به وظایف خود عمل نکنند و با یکدیگر تعامل نداشته باشند نمی توانیم در اجرای قانون هوای پاک و در نتیجه کاهش آلودگی هوا موفق باشیم. هرچند سازمان حفاظت محیط زیست بعنوان ناظر بر حسن اجرای قانون هوای پاک گزارش های شش ماهه ای را از دستگاههای متولی در زمینه نحوه عملکردشان در اجرای این قانون دریافت می کند و مورد رصد و بررسی قرار می دهد.
نظارت بیشتر بر مراکز معاینه فنی در سال جاری
عبادتی ضمن اشاره به ماده ۶ قانون هوای پاک که بر اجبار انجام معاینه فنی کلیه وسایل نقلیه موتوری شامل خودرو های سبک، سنگین، نیمه سنگین و موتورسیکلت تاکید می کند، خاطرنشان کرد: پایش جدی تر مراکز معاینه فنی و نظارت بر عملکردشان را شروع کرده ایم البته پلیس راهنمایی و رانندگی هم می تواند با برخورد با خودرو های دودزا و فاقد معاینه فنی که در سطح شهر تردد می کنند کمک بسیاری کند تا بتوانیم تا حدی آلودگی هوایی که هر سال در شهر تهران با آن روبه رو هستیم را کاهش دهیم.

وی همینطور اظهار داشت: شهروندان هم می توانند با رعایت برخی نکات همچون انجام معاینه فنی وسایل نقلیه و کاهش استفاده از خودرو های شخصی در کاهش آلودگی هوا نقش موثری داشته باشند.
پایش و رصد مستمر صنایع و واحدهای آلاینده و کیفیت سوخت مصرفی آن ها
معاون نظارت و پایش حفاظت محیط زیست استان تهران ضمن بیان این که پایش، رصد و برخورد با واحدهای صنعتی و خدماتی آلاینده جزو وظایف ذاتی سازمان حفاظت محیط زیست و ادارات استانی بعنوان زیرمجموعه این سازمان است، تصریح کرد: برپایه برنامه ریزی های صورت گرفته واحدهای آلاینده ای که تأثیر مستقیمی بر آلودگی هوا دارند بخصوص در فصول پاییز و زمستان سالجاری به صورت هفتگی پایش می شوند و در صورتیکه آلایندگی هریک از این واحدها بیش از اندازه مجاز بود برای آنها اخطاریه صادر و مشکلات آنها در این حوزه مرتفع می شود.

عبادتی در انتها ضمن اشاره به پیگیری های انجام شده از راه استانداری و مکاتباتی که با شرکتهای ملی گاز و نفت انجام شده است، اظهار داشت: برپایه پیگیری های انجام شده از سال قبل واحدهای صنعتی اجازه استفاده از سوخت های سنگین را ندارند و سوخت جایگزین این واحدها باید توسط دستگاههای متولی تامین گردد. پایش و بررسی سوخت مصرفی در نیروگاه ها، پالایشگاه ها، واحدهای سیمان و ریخته گری و... هم از آغاز سالجاری به صورت روزانه و جدی تر در حال انجام می باشد و طی فصل پاییز و زمستان هم ادامه خواهد داشت تا بتوانیم بخشی از آلایندگی در ارتباط با منابع ثابت را مدیریت نماییم.

منبع:

1400/06/31
11:56:56
5.0 / 5
242
تگهای خبر: آلودگی , باد , بارش , پاك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه