دو راهی اقتصاد و سلامت سیمان دشتستان همچنان آلاینده است

دو راهی اقتصاد و سلامت سیمان دشتستان همچنان آلاینده است پرشین رز: بوشهر مدت ها با نام سیمان بوشهر شناخته می شد، روی پاکتش هم نوشته شده بود ˮکیلومتر 7 جاده بوشهر- شیرازˮ. گفته می شود به جهت اینکه اسم این کارخانه به صاحبان اصلی خود برسد خون دل ها خورده شده است.


کارخانه سیمان دشتستان یکی از صدها شرکت تولیدی سیمان در سطح کشور و یکی از سه کارخانه سیمان استان بوشهر است. سیمان پورتلند تیپ دو، ۴۲۵-۱ و تیپ پنج همچون محصولات این شرکت محسوب می شوند.
این کارخانه از زمان افتتاحش در سال ۱۳۸۲ انواع و اقسام آلاینده های گازی همچون گوگرد و نیتروژن، اکسیدهای کربن، ذرات جامد را بوسیله دودکش به وسیله بادهای فصلی به مناطق اطراف راهی کرده است.
به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا، پٌر واضح است که آلایندگی ها علاوه بر این که سلامت جامعه را تهدید می کند، سبب کاهش تولید محصول نخیلات باغداران، کاهش زاد و ولد جانداران و پرندگان بومی و لطمه به اکوسیستم و صدها مشکل دیگر می شوند.
گفته می شود سیستم های فیلتراسیون فعلی کارخانه سیمان دشتستان از بدو تاسیس تا کنون تغییری نکرده است از همین رو طراحی و ساخت دستگاه های کنترل کننده ذرات برای این کارخانه امری ضروری بنظر می رسد.
آلودگی کارخانه سیمان دشتستان مقطعی ست
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: با پایش ماهانه سازمان محیط زیست، خوداظهاری های صنایع مختلف و نتایج آزمایشگاهی صنایع مختلف در این استان مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرند. اگر میزان خروجی آلودگی واحدها بیشتر از استاندارهای زیست محیطی باشد اخطاریه صادر و مهلتی برای رفع اشکال داده می شود.
فرهاد قلی نژاد اضافه کرد: کارخانه آلوده اگر در مدت تعیین شده مشکل را رفع نکند بعنوان صنعت آلوده ابتدا در استان و بعد از مدتی در کشور معرفی و مشمول پرداخت خسارت تحت عنوان عوارض آلایندگی می شود.
وی اشاره کرد: این مساله برای زمانی است که یک کارخانه در تمام فصول سال آلوده باشد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر بیان کرد: کارخانه سیمان دشتستان امسال و سالهای قبل در برخی از فصول سال آلوده بوده و بعنوان صنعت آلوده در فهرست استانی قرار داشته است و حتی پیگیری های قضایی نیز در این خصوص انجام شده است.
قلی نژاد افزود: نتایج این شکایت ها تعیین مدت زمانی برای رفع آلودگی بوده است و کارخانه سیمان در آن زمان برخی اقدامات نظیر تعویض فیلترها انجام و پرونده مختومه اعلام گردید.
نقص فنی، سیمان دشتستان را آلاینده کرد
وی عنوان کرد: کارخانه سیمان اعلام نموده است دلیل آلودگی هوا ناشی از کارخانه سیمان دشتستان نقص فنی در تجهیزات و دستگاهها بوده که موضوع از طرف کارشناسان درحال بررسی است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر اظهار داشت: طبق قوانین هیچ فعالیت صنعتی نباید سبب آلودگی های محیط زیست شود و باید صنایع راهکارهای پیش گیری از آلودگی محیط زیست را اعمال و تجهیزات کنترلی آلودگی را نصب کنند.
وی عنوان کرد: در آلودگی اخیر اخطاریه لازم صادر شده و روزانه پایش ها انجام می شود تا اگر آلودگی ادامه داشته باشد پیگیری های لازم قضایی انجام بگیرد و جریمه آلودگی را اعلام و صنعت را در لیست صنایع آلوده کننده کشور قرار دهیم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر اشاره کرد: در کارخانه سیمان دشتستان سیستم فیلتر وجود دارد، اما در بعضی روزهای سال نقص فنی، خارج شدن فیلتر از مدار و قطعی برق مشکل ساز شده است و هیچ وقت آلودگی مستمر نبوده است.
قلی نژاد اظهار داشت: کارخانه سیمان دشتستان اعلام نموده است که بارها فیلترها را تعمیر و بازسازی کرده است، اما سازمان محیط زیست اعلام نموده است که باید توجه بیشتری بر فیلترها و دستگاه های کنترلی شود.
وی تصریح کرد: طبق قانون هوای پاک یک کارخانه را نمی گردد مستقیما تعطیل کرد. اگر آلودگی مستمر باشد و در ساعات مختلف روز رخ دهد، همین طور خسارت های زیادی به محیط زیست و شهروندان وارد کند، آنجاست که مقام قضایی دستور توقف فعالیت را صادر خواهدنمود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر بیان کرد: مسئولیت تعیین و تشخیص صنایع آلاینده با محیط زیست است، اما در طول سه سال مدیریت من کارخانه سیمان دشتستان هیچ وقت بعنوان صنعت سبز اعلام نشده است.
آلودگی هوا تنها مربوط به کارخانه سیمان نیست
وی درباب وضعیت آلودگی شهرستان دشتستان اشاره کرد: مطابق آمارها برخی روزها باتوجه به خاصیت های طبیعی خود شهرستان که ناشی از گرد و غبارهاست روزهای ناسالم برای گروههای حساس وجود داشته است اما باید توجه داشت که نمی توان گفت دلیل این آلودگی تنها کارخانه سیمان است.
تعارض کسب منفعت اقتصادی و حفاظت از محیط زیست
باید به این نکته توجه داشت که به دنبال کسب منافع اقتصادی، نباید از لطمه های زیست محیطی ناشی از تولید سیمان مثل آلودگی هوا، آلودگی آب های زیر زمینی، انتشار گرد و از میان رفتن پوشش گیاهی منطقه غافل شد.
منبع:

1400/07/12
21:51:49
5.0 / 5
101
تگهای خبر: آب , آلودگی , باد , باغ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه