سالانه به اندازه یک سد امیرکبیر فرسایش خاک داریم

سالانه به اندازه یک سد امیرکبیر فرسایش خاک داریم به گزارش پرشین رز رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور ضمن اشاره به این که کشور در بحران جدی فرسایش بادی و آبی است، اظهار داشت: سالانه بیشتر از ۱۵.۴ تن در هکتار فرسایش آبی در کشور اتفاق می افتد که با حجم سد امیرکبیر برابری می کند. بدین معنا که سالانه به اندازه یک سد امیرکبیر رسوب وارد سدها می شود. ایجاد مرکز پایش مخاطرات منابع طبیعی می تواند با مدیریت سه عامل آب، خاک و پوشش گیاهی تأثیر شگرفی بر مدیریت منابع طبیعی کشور داشته باشد.به گزارش پرشین رز به نقل از ایسنا مسعود منصور در مراسم افتتاح مرکز مانیتورینگ و اخطار مخاطرات منابع طبیعی که بامداد امروز (۵ آبان) در سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری برگزار شد، با تکیه بر چالش های گوناگونی که گریبانگیر محیط زیست است تصریح کرد: تهدیدات زیادی متوجه منابع طبیعی است. چالش هایی مانند تغییر اقلیم، حریق، آفات، فرسایش آبی و فرسایش بادی از اصلی ترین مشکلات ما هستند.

وی افزود: میزان فرسایش آبی ما سالانه بیشتر از ۱۵.۴ تن در هکتار و این چالشی است که متوجه خاک غنی کشور ماست همینطور رسوب سیلاب بعنوان مشکلی که سبب پر شدن مخازن سدها می شود، قابل چشم پوشی نیست. عملیات آبخیزداری می تواند با مهار ۹ تن در هکتار از این آسیب، کمک شایانی به پیشگیری از فرسایش آبی و خاکی کند. بنابراین ایجاد مرکز پایش مخاطرات منابع طبیعی می تواند با مدیریت سه عامل آب، خاک و پوشش گیاهی تأثیر شگرفی بر مدیریت منابع طبیعی کشور داشته باشد.

منصور همینطور ضمن اشاره به واحدهای زیرمجموعه سازمان جنگلها تصریح کرد: ما الان ۳۳ اداره و ۴۲۰ واحد شهرستانی زیرمجموعه خود داریم البته این زیرشاخه ها در شهرستان ها با نام اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شناخته می شود.

رضا بیانی - مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگلها - در ادامه این برنامه ضمن اشاره به اقداماتی که در سالهای گذشته با همکاری سازمان پدافند غیر عامل انجام شده است، اظهار داشت: در دهه ۹۰ دو یا سه تفاهم نامه با سازمان پدافند غیر عامل به امضا رسید. تا آن زمان بیشتر کارها به صورت آنالوگ انجام می شد اما بعد از امضای این تفاهم نامه دورنمایی توسط سازمان پدافند غیرعامل برای ایجاد سیستم ژئوپورتال به وجود آمد تا مخاطراتی مانند سیل و زمین لرزه را بر مبنای لایه های اطلاعاتی که در سازمان جنگلها وجود داشت، رصد نماییم.

وی اضافه کرد: اجرای این طرح سبب شد ما در سال ۹۵ حدود ۱۰۰ لایه ملی را در ژئوپورتال خود بارگذاری و به صورت ژئودیتابیس ذخیره نماییم. ما نخستین سازمانی بودیم که توانسته ایم این اقدام را با همکاری سازمان پدافند غیرعامل انجام دهیم.

مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگلها با تکیه بر اهمیت خزانه ژنی کشور اظهار داشت: هم اکنون پنج لایه رویشی به همراه ۸۰۰۰ گونه گیاهی در کشور ما وجود دارد. تک تک این گونه ها بخشی از بانک ژنی ما هستند که در کشورها و حتی غاره های دیگر نظیر اروپا وجود ندارند. در جهت حفاظت از این خزانه ژنی، مرکز بذر ما در شهر آمل تاسیس شده است و توانسته ایم ژنوم گیاهانی مانند خرمندی، انجیلی و سرخدار را ذخیره نماییم.

بیانی افزود: این طرح برای ۱۹۲ نهالستان در یک عرض و طول جغرافیایی منحصر به فرد انجام شد و تلاش کردیم که خزانه ژنی هر نهالستان با عنایت به خصوصیت های بخصوص همان منطقه تهیه شود و بتوانیم در صورت ایجاد خطر برای این گونه های در معرض انقراض، آنها را بازتولید نماییم البته برای توسعه این طرح نیازمند حمایت های فیزیکی و معنوی نهادهای مسئول هستیم.

مژگان احسانی - سرپرست دفتر فناوری اطلاعات سازمان جنگلها - هم در بخش دیگری از این برنامه ضمن اشاره به پیشرفت های قابل توجهی که در سامانه های هوشمند صورت گرفته است، اظهار داشت: ما در زمینه نرم افزار و سامانه های تخصصی توسعه خوبی داشته و توانسته ایم سامانه هایی با هدف تسهیل در خدمت رسانی به ارباب رجوع طراحی نماییم. ایجاد سامانه هایی مانند سامانه جامع پاسخگویی به استعلامات (که به صورت یکپارچه در کل کشور فعالیت می کند)، سامانه جامع حدنگاری و اراضی و بخصوص سامانه اتوماسیون ملی که درحال راه اندازی است از مهم ترین طرح هایی هستند که اجرا کرده ایم البته به بلوغ رسیدن این طرح ها نیازمند منابع قدرتمندی است که بتواند از داده های ما در مقابل خطرات مختلف نظیر حملات سایبری محافظت کند. بیشتر سامانه های مهم ما از بستر اینترنت به «بستر امن وی پی ان» منتقل شده است و سیم کارت ای پی ان در اختیار افراد مورد نظر ما قرار گرفته است البته زیرساخت های ما همچنان نیازمند سخت افزار قدرتمندتری است.

وی مبحث پدافند غیرعامل را موضوعی غیرقابل چشم پوشی خواند و افزود: در ارتباط با پدافند غیرعامل که از اهمیت بالایی برخوردار است، سه مبحث مطرح است؛ مورد اول استانداردسازی است که امری پسیو به حساب می آید. مورد دوم بحث تجهیزات امنیتی بعنوان موضوعی اکتیو است و مورد آخر ارتباطات سازمان همچون دوربین ها و لینک ها است که تجهیز آنها هزینه های هنگفتی دربر دارد.
منبع:

1400/08/05
19:58:47
5.0 / 5
232
تگهای خبر: آب , امنیت , باد , بحران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه