گزارش پرشین رز؛

شخم زدن کف خلیج فارس با ترال

شخم زدن کف خلیج فارس با ترال پرشین رز: قایق ها و لنج ها با مجوز شیلات با ابزار ترال به صید پرداخته و کف خلیج فارس را شخم می زنند تا میگو صید کنند ولی این شیوه صید عامل نابودی نسل خیلی از آبزیان است.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- سعید رضایی: زندگی مردم استان بوشهر از گذشته های دور بواسطه هم نشینی با خلیج فارس با دریا گره خورده است و خیلی از مردم این دیار بوسیله کارهای دریایی خصوصاً تجارت و صیادی امرار معاش می کنند.
دریا برای مردم این دیار مصداق بارز برکت است و از گذشته های دور تا کنون خیلی از ساحل نشینان برای برداشت برکت راهی دریا می شوند و به صید ماهی و میگو می پردازند و از این طریق مخارج خودرا تامین می کنند.
صیادی در گذشته بصورت سنتی و با بهره گیری از ابزارهای رایج انجام می شد ولی امروز ابزارهای گوناگون و جدیدی برای صید تولید شده و خیلی از صیادان با بهره گیری از این ابزار و ادوات راهی دریا شده و صیادی می کنند.
اگرچه این ابزار و ادوات موجب افزایش میزان صید می شود ولی گاه موجب می شود که تعدادی از آبزیان غیر خوردنی نیز در تورهای صیادان گرفتار شده و همین موضوع عاملی برای نابودی ذخایر دریایی است.
صید ترال شیوه مخربی است که مثل جارو برقی به جان هر جنبده و آبزی که در بستر دریا است، می افتد و همه ماهی های ماکول و غیرماکول را در تورهای صیادان گرفتار می کند صید ترال یکی از دلیلهای نابودی ذخایر دریایی در خلیج فارس است که بااینکه اثرات مخربی روی نسل آبزیان دارد، در فصلی از سال آزاد می شود و صیادان بصورت قانونی کف دریا را شخم می زنند تا میگو صید کنند.
صید ترال شیوه مخربی است که مثل جارو برقی به جان هر جنبده و آبزی که در بستر دریا است، می افتد و همه ماهی های خوراکی و غیرخوراکی را در تورهای صیادان گرفتار می کند که این شیوه نابودی خیلی از ذخایر را در پی دارد.
در صید ترال یا کف روب، تور ماهیگیری بزرگی به شکل قیف است که از دو طرف به تخته هایی متصل و به طور معمول بدنبال شناور در بستر دریا کشیده می شود.
صید ترال همه آبزیان کف دریا را راهی قیف می کند در صورتیکه بخش عمده آبزیان گرفتار در این تور قابل خوردن نیستند و یا ماهیان نابالغ و کوچکی هستند که باید دور ریخته شوند.
ماهی های کوچک و نابالغی که در صید ترال گرفتار می شوند اغلب اوقات مصرفی ندارند و دور ریخته می شوند ولی در چرخه غذایی دیگر آبزیان هستند.
در خیلی از کشورهای پیشرفته از دهه های پیش صید ترال بصورت کامل ممنوع شده است ولی در کشور ما در یک بازه زمانی که صید میگو آزاد می شود، قایق ها و لنج ها با مجوز شیلات به مدت ۳۰ تا ۴۵ روز کف دریا را شخم می زنند.

نابودی نسل آبزیان
یکی از فعالان حوزه صید در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: متولی حفظ ذخایر دریایی شیلات است که باید نظارت بهتر و بیشتری در حوزه حفظ گونه های مختلف آبزیان داشته باشد.
محمد زنده بودی افزود: سال ها است که بوسیله صید و صیادی امرار معاش می نماییم ولی سال به سال صید مشکل تر می شود و میزان صید ما در دریا کاهش پیدا می کند.
وی با اعلان اینکه ترال یکی از مخرب ترین انواع صید شمرده می شود افزود: تعدادی از صیادان نه فقط در فصل صید میگو بلکه در دیگر روزهای سال مبادرت به صید ترال می کنند که موجب نابودی نسل آبزیان می شود.
این صیاد بوشهری با انتقاد از غارت ذخایر دریایی خواهان تلاش مسئولان برای صیانت از ذخایر دریایی در خلیج فارس شد و بیان کرد: این آبزیان فقط متعلق به این نسل نیست و باید برای آیندگان نیز حفظ شود.
لزوم جلوگیری از ترال
یکی از فعالان زیست محیطی استان بوشهر نیز در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در صورتیکه بخواهیم دریا را حفظ نماییم و جلوی نابودی ذخایر نسل آبزیان را بگیریم باید در شیوه های صید تجدید نظر شود.
محمد احمدنیا با اشاره به این که شیوه هایی مانند صید ترال سبب نابودی ذخایر دریایی می شود اشاره کرد: در این شیوه صید همه آبزیان در تور گرفتار می شوند در صورتیکه تعدادی از آنها قابل خوردن نیستند و غذای دیگر آبزیان محسوب می شوند.
وی بر لزوم ممنوعیت صید ترال (کف روب) در همه ایام سال اصرار کرد و افزود: صیادان نقش مهمی در صیانت از نسل آبزیان خواهند داشت و باید پویش هایی برای حفظ ذخایر دریایی تشکیل گردد.

صید ترال با مجوز شیلات
مدیرکل شیلات استان بوشهر نیز در مورد صید ترال در استان بوشهر گفت: صید ترال انواع مختلف دارد و از نظر عمق قرار گیری در آب به سه دسته ترال کف، ترال میان آبی و ترال سطح تقسیم بندی می شوند.
شیلات فصلی را به صید میگو اختصاص می دهد و به مدت ۳۰ تا ۴۵ روز استفاده از این روش را برای صید میگو آزاد می کند عقیل امینی افزود: از بین این سه دسته، «ترال کف» باتوجه به خاصیت های که دارد بیشترین لطمه را به ذخایر و هم بستر دریا وارد خواهدنمود.
وی افزود: شیلات برای صید میگو به ناچار مجبور است در طول سال فصلی را به صید میگو اختصاص دهد و از اواسط ماه مرداد به مدت ۳۰ الی ۴۵ روز استفاده از این روش را برای صید میگو آزاد کند.
امینی با قدردانی از صیادان قانونمند افزود: در چند سال اخیر تعدادی از صیادان متخلف با بهره گیری از روش صید مخرب ترال کف در طول سال سبب لطمه جدی به ذخایر باارزش خلیج فارس شده اند، که لازم است دستگاه قضا و شیلات با این دسته از صیادنماها به جد برخورد کند.
معضلات صید پرساین
امینی همین طور در ارتباط با روش صید پرساین توضیحاتی ارائه و اضافه کرد: در سالهای قبل برای بهره برداری از ذخایر باارزش ساردین ماهیان و باتوجه به میزان ذخایر موجود، تعداد ۱۴ مجوز صیادی با روش صید پرساین در منطقه کنگان و عسلویه صادر گردیده است که متأسفانه در این منطقه نیز عده ای بدون مجوز از شیلات به استفاده از این روش روی آوردند.
امینی اشاره کرد: استفاده از این روش فقط برای این ۱۴ قایق صیادی است که مجوز صید ساردین را دارا هستند و آن هم در زمان خاص و گونه ساردین و هر گونه اقدام غیر از آن تخلف شمرده می شود.

مقابله با صید غیرمجاز
دادستان عمومی و انقلاب بوشهر با تأکید بر اهمیت مقابله با صیدهای بدون مجوز در استان بوشهر گفت: بدون شک دستگاه قضائی استان هم صدا و حامی شیلات استان است و برای تحقق اهداف عالی این دستگاه اجرائی حمایت های لازم را خواهدنمود.
عمار شهنیایی اشاره کرد: دادگستری با همه ظرفیت ها از شیلات در امتداد حفظ ذخایر آبزیان و همین طور ممانعت و برخورد با صید و صیادی بدون مجوز حمایت می کند.
انتظار می رود که با عزم جدی مسئولان ضمن مقابله جدی با شیوه های صید بدون مجوز در خلیج فارس، تدابیری اندیشیده شود که شیوه های جدید صید که خطر کمتری برای نسل آبزیان دارند، جایگزین صید ترال شود.


منبع:

1402/07/07
12:27:47
5.0 / 5
216
تگهای خبر: آب , آزاد , باد , برگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه