مهر بررسی كرد؛

دلایل افزایش توفان های گردوغبار در اصفهان چیست؟

دلایل افزایش توفان های گردوغبار در اصفهان چیست؟ به گزارش پرشین رز، کارشناسان عامل اصلی افزایش توفان های گردوغبار در اصفهان را قوی تر شدن جریانات موسمی در جنوب شرق کشور می دانند که نتیجه آن سال جاری برای دیار نصف جهان باران ِریزگرد است.خبرگزاری مهر - گروه استان ها: کلان شهر اصفهان تابستان ۱۴۰۳ را با هوای آلوده شروع کرد. تا امروز که ۱۹ روز از تیرماه می گذرد، سهم این دیار از هوای سالم تنها چهار روز بوده است و ساکنان اصفهان ۱۵ روز هوای آلوده نفس کشیدند. هوای آلوده ای که تلفیقی از دوده و ریزگرد است. ریزگردهایی که مطالعات پژوهشگران نشان داده حاوی فلزات سنگین کادمیوم، سرب، آرسنیک، نیکل با غلظت بالاست.
اصفهان و شهر های اطراف آن طی پنج سال قبل در بهار و تابستان کمابیش درگیر باد و گردوخاک بوده است اما سال جاری از اواخر خردادماه تابحال ۲۵ روزی می شود که ریزگردها در هوای ناسالم اصفهان جا خوش کرده اند و قصد رفتن هم ندارند.
کارشناسان معتقدند یکی از عامل های مهمی که سال جاری بر تشدید غبارآلودی هوا تاثیر داشته، باد است. بادهای شدید که عصرها می وزد و گاهی توفانی می شود. کانون های بحرانی فرسایش بادی هم فعال تر شدند و حتی بر اثر خشکیدگی، کانون های نقطه ای گردوغبار جدیدی به وجود آمدند و همه این ها دست به دست هم داده و نفس دیار نصف جهان را به شماره انداخته اند.
ریزگرد رهاورد بادهای موسمی برای اصفهان
در همین ارتباط نوید حاجی بابایی معاون توسعه و پیشبینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان به خبرنگار مهر می گوید: عامل مهم در ایجاد شرایط کنونی هوا در اصفهان، باد است؛ سال جاری یکی از دلایل اصلی، اساسا سرعت وزش باد است که بر اثر تقویت جریانات مانسون یا موسمی اقیانوس هند در جنوب شرق کشور فعال تر شده و بالا رفته است.

حاجی بابایی با اعلان اینکه تابستان سال جاری جریانات موسمی در مناطق مرکزی کشور و اصفهان به سبب نبود رطوبت، بارندگی به همراه ندارد و شاهد خیزش گردوخاک خواهیم بود، اضافه می کند: منشأ ریزگردها که غلظت آنها هم بالا رفته کانون های گردوغبار بین استانی و داخلی است و بیشتر از سمت جنوب سمنان، مناطق شمال و شرق اصفهان، سجزی و اردستان است که شهرهایی مثل اصفهان، خور و بیابانک، کاشان، آران و بیدگل، ورزنه، اردستان، کوهپایه، هرند، لنجان، مبارکه، شهرضا، خمینی شهر و نجف آباد را از خردادماه درگیر کرده است.
تداوم باد و گردوخاک تا پایان تیرماه
آنطور که معاون توسعه و پیشبینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان می گوید: شرایط باد و گردوخاک، کاهش دید و افزایش آلایندگی هوا بر اثر خیزش ریزگردها با شدت کم و زیاد دستکم تا پایان تیرماه ادامه خواهد داشت.
حاجی بابایی می افزاید: الگوها نشان میدهد سال جاری خیزش گردوخاک بیشتری را نسبت به شرایط معمول در اصفهان داریم و علت اصلی آن، عوامل محیطی است که همچون میتوان به سست شدن بستر خاک و نوع خاک اشاره نمود.
وی خاطرنشان می کند: آستانه جدا شدن ذرات خاک پایین آمده و با وزش باد کم و نسیم هم خاک به هوا برمی خیزد درحالی که پیشتر برای این شرایط بادهای شدید نیاز بود اما حالا وزش باد معمولی هم خاک را از سطح زمین جدا می کند.
حاجی بابایی اضافه می کند: عامل دیگر، افزایش جریانات فصلی در بخش جنوب شرق کشور است که قوی تر و بهتر شده و سبب شیب یا گرادیان فشاری جو در منطقه جنوب سمنان و مناطق شمال و شرق اصفهان شده و سرعت وزش باد نسبت به سال قبل بیشتر است. این سبب شده که خیزش گردوخاک از کانون های فرسایش بادی شدت یابد و با توجه به این که جهت باد غالب در این فصل از سمت شمال شرق به سمت مرکز است ریزگردها به شهرستان های مرکزی، شمالِ شرق، شمال، شرق و حتی جنوب استان منتقل می شوند.
معاون توسعه و پیشبینی اداره کل هواشناسی استان اصفهان خاطرنشان می کند: پدیده باد و گردوخاک و ریزگردها مبحث جدیدی نیست و دست کم طی این پنج سال گذشته به صورت مستمر در استان شرایط فعالیت کانون های گردوخاک را داشتیم.
ردپای پدیده اقلیمی در هوای غبارآلود اصفهان
در همین ارتباط امیر گندمکار دانشیار گروه جغرافیا و عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد نجف آباد با اشاره به این نکته که جهت وزش باد در اصفهان طی سه ماه گرم سال ماه های ژوئن تا اوت (اواسط خرداد تا اوایل شهریور) تغییر می کند، به خبرنگار مهر می گوید: جهت باد در اصفهان از سمت غرب به شرق است اما طی این سه ماه گرم سال از شرق به غرب می وزند و شرق اصفهان هم کانون ریزگرد است چونکه در این منطقه هم تالاب گاوخونی، هم دشت سجزی و سایر اراضی خشک و بیابانی را داریم و این شرایط طی سالهای اخیر وجود داشته است.
وی می افزاید: اما سال جاری، سال گرم تری است و تابستان گرم تری را نسبت به چند سال قبل تجربه می نماییم و از طرف دیگر متأسفانه آب چندانی هم به نواحی شرقی اصفهان نرسید که رطوبت خاک را افزایش دهد و ریزگردها تثبیت شود، پوشش گیاهی منطقه هم بشدت ضعیف شده و کشاورزی که در شرق اصفهان انجام می شد سال جاری بسیار کمتر بود چونکه تخصیص لازم آب صورت نگرفته و همین مساله باعث شده است که کانون های گردوغبار فعال شوند.

این اقلیم شناس و استاد دانشگاه خاطرنشان می کند: پدیده خاص اقلیمی که سال جاری شاهد می باشیم محلی شدن سامانه های همرفتی است بطوریکه هر روز عصر، صعود هوا اتفاق می افتد.
گندمکار می افزاید: صعود هوا وضعیتی محلی است که اگر رطوبت وجود داشته باشد شرایط بسیار خوبی را رقم می زند و هر روز عصر تشکیل ابر و بارش رخ می دهد اما زمانیکه رطوبت نباشد آن چه از سطح زمین به بالا صعود می کند ریزگردها و ذرات کمتر از ۲.۵ میکرون است که در سطح شهر اصفهان و اطراف آن انتشار می یابد.
وی تاکید می کند: سال جاری به صورت خاص گرمای بیشتر، خشکی بیشتر و محلی شدن جریان های همرفتی که چون بخار آب و رطوبتی وجود ندارد، سبب صعود و خیزش ریزگرد می شود.
اقلیم شناس و دانشیار گروه جغرافیا دانشگاه آزاد نجف آباد می گوید: سال قبل به سبب این که پدیده جوی ال نینو (جریانات گرم اقیانوسی) در جهان غالب بود، بروز بادهای موسمی در مرکز ایران را هم شاهد بودیم اما سال جاری با توجه به این که پدیده جوی لانینا (جریانات سرد اقیانوسی) غالب می شود و بارش کم پیشبینی شده است احتمال این که بادهای موسمی از جنوب شرق کشور به مرکز ایران و اصفهان برسند خیلی کم است.


منبع:

1403/04/19
15:16:06
5.0 / 5
118
تگهای خبر: آب , آزاد , اقیانوس , باد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه