دود غلیظ نیروگاه مفتح همدان سوژه خبرنگاران شد

دود غلیظ نیروگاه مفتح همدان سوژه خبرنگاران شد به گزارش پرشین رز دود غلیظ نیروگاه شهید مفتح همدان ناشی از مصرف سوخت مازوت كه تا آسمان ساوه نیز كشیده شده، سوژه خبری و عاملی برای نگرانی فعالان حوزه محیط زیست شده است.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا، نیروگاه بخاری شهید مفتح همدان با ظرفیت كل یكهزار مگاوات در چهار واحد بخاری 250 مگاواتی در 45 كیلومتری جاده همدان به تهران واقع شده است.
این روزها شاهد بلند شدن دود غلیظی از این نیروگاه هزار مگاواتی هستیم كه برای هر فردی حتی از مسیرهای دور دست قابل مشاهده می باشد.
علت بلند شدن دود غلیظ و سیاه از این نیروگاه و چرایی فعالیت و جلوگیری نكردن از فعالیت این واحد آلاینده برای خیلی از شاهدان عینی این ماجرا سوال شده است.
سرپرست اداره كل حفاظت محیط زیست استان همدان روز دوشنبه در این باره به ایرنا می گوید: آلایندگی نیروگاه شهید مفتح شدید می باشد تا جایی كه دود ناشی از فعالیت این واحد تا آسمان استان همجوار هم كشیده شده است.
عادل عربی اضافه كرد: این نیروگاه هزار مگاواتی علاوه بر برق استان، انرژی برق مورد نیاز بخشی از استان های مجاور را هم تامین می كند.
وی با اشاره به اینكه سوخت مصرفی این نیروگاه، گاز است، بیان كرد: با نزدیك شدن به فصل زمستان برای پیشگیری از بروز مشكل برای شهروندان در تامین گاز، گاز مصرفی واحدهای صنعتی پرمصرف قطع و آنها باید از سوخت جایگزین استفاده كنند.
سرپرست حفاظت محیط زیست همدان اظهار داشت: نیروگاه شهید مفتح همدان پر مصرف ترین واحد تولیدی در استان است كه هم اینك گاز این واحد قطع شده و از سوخت جایگزین 'مازوت' برای ادامه فعالیت آن استفاده می گردد.
عربی بیان كرد: ازاین رو مسئولان این نیروگاه برای جلوگیری از بروز مشكل در زمینه تامین گاز مصرفی خانگی مجبور به استفاده از سوخت مازوت هستند.
وی اظهار نمود: عوامل نیروگاه هم از این رویه رضایت چندانی ندارند چون دود حاصل از فعالیت نیروگاه نه تنها بر روی سلامت كاركنان این مجموعه تاثیر منفی می گذارد، بلكه سرعت استهلاك تجهیزات را بالا می برد.
سرپرست حفاظت محیط زیست همدان بیان كرد: نمی توان به خاطر آلایندگی هوا ناشی از استفاده سوخت مازوت، به صورت كامل فعالیت نیروگاه را تعطیل كرد چون نیروگاه شهید مفتح برق مورد نیاز استان و مناطق همجوار همدان را تامین می كند.
عربی تصریح كرد: ازاین رو مدیران نیروگاه شهید مفتح در بروز این آلودگی مقصر نیستند بلكه شرایط به گونه ای كه این نیروگاه ناگزیر به استفاده از سوخت جایگزین است.
وی ادامه داد: در همین چارچوب با سازمان حفاظت محیط زیست مكاتباتی داشته ایم تا چاره ای جدی برای پیشگیری از این رویه اندیشیده شود.
وی اضافه كرد: استانداری همدان هم در مكاتبه ای با وزیر نفت خواهان تامین سوخت گاز این نیروگاه در فصل های پرمصرف سال شده است.
مدیركل مدیریت بحران استان همدان هم پیشتر در این باره به ایرنا اظهار داشت: به منظور جلوگیری از افت فشار گاز در استان صرفه جویی مصرف گاز در فصل زمستان در اولویت قرار گرفت.
علیمردان طالبی افزود: نیروگاه شهید مفتح بیشترین میزان مصرف گاز را در استان دارد و بعد از قطع شدن گاز از سوخت جایگزین مازوت برای ادامه فعالیت بهره برد.
وی بیان كرد: مدیریت بحران به تمامی شركت های بزرگ و پر مصرف تاكید كرده كه سوخت دوم و جایگزین را تامین و ذخیره كنند چون در صورت افت فشار، گاز این شركت ها قطع می گردد.


 

1396/10/25
12:42:57
5.0 / 5
5279
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه