مهارت كودك چهار ساله مریوانی در شناسایی 50 گونه پرنده

مهارت كودك چهار ساله مریوانی در شناسایی 50 گونه پرنده پرشین رز: سنندج - ایرنا - «ماهان دبستانی» چهار ساله، اهل شهرستان مریوان در استان كردستان، می تواند 50 گونه پرنده را شناسایی كند.


به گزارش پرشین رز به نقل از ایرنا، این كودك كه پدرش از كارشناسان اداره حفاظت محیط زیست است در بعضی پایش های پرندگان زریبار بخاطر علاقه بسیار زیادی كه به پرندگان دارد پدر را همراهی می كند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست مریوان می گوید: شناسایی دقیق پرندگان توسط ماهان دبستانی او را به یك پرنده شناس تبدیل نموده كه می تواند پرندگان بومی تالاب زریبار مریوان را شناسایی و رصد كند.
صباح پناهی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار نمود: هر چند اطلاعات دقیقی در مورد سن پرنده شناسان وجود ندارد اما تابحال كسی با این شرایط سنی نتوانسته بیش از 50 گونه را شناسایی كند.
وی اضافه كرد: محیط زیست مریوان بخاطر علاقه این كودك به پرندگان، اجازه داده كه وی برای رصد پرندگان از مناطق حفاظت شده بازدید كند.
پناهی تصریح كرد: این كودك علاقه خاصی به نشریات و مجله های پرنده شناسی دارد و در اتاق خود تصاویری بزرگ از انواع پرندگان نصب كرده است.
وی خاطرنشان كرد: این كودك چهار ساله می تواند گونه هایی از پرندگان آبزی و كنارآبزی همچون خانواده مرغابی ها شامل اردك سرسبز، اردك مرمری، اردك بلوطی، انواع غازهای خاكستری و سرسفید، انواع درناها، چنگر، قو، پرندگان شكاری و انواع عقاب، جغد و گونه های كوچك جثه مانند فناری ها، گنجشك ها و جوب ریسك نی زاری را شناسایی و تشخیص دهد.
زریبار در یك دره طولی وسیع قراردارد و از 2 طرف غرب و شرق با كوه های پوشیده از جنگل احاطه شده و پوشش غالب اراضی منطقه را جنگل و بیشه زارهای نیمه انبوه تشكیل می دهد كه گونه غالب جنگلی آن بلوط ایرانی است.
تاكنون 97 نوع پرنده، 31 گونه پستاندار، 13 گونه خزنده، 11 نوع ماهی یك گونه مارماهی، پنج گونه فیتوپلانكتون و 17 گونه زئوپلانكتون در تالاب بین المللی زریبار شناسایی شده است.
گیاهان شناوری چون سراتوفیلیوم، سریوفیلیوم و گونه هایی از گیاهان خاردار و گونه های نی، هزارنی، بارهنگ آبی، نیلوفر آبی، علف هفت بند، پیچك ها، لویی، بزواش، جگن و نعناع پوشش گیاهی این تالاب را تشكیل می دهد.
سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی، عروس ماهی و ماهی گامبوزیا همچون گونه های بومی و ماهی آمور سفید، كپور آیینه ای، كپور معمولی، كپور سرگنده (بیگ هد) و فیتوفاك همچون گونه های غیربومی این دریاچه است.
شهرستان مرزی مریوان در فاصله 130 كیلومتری غرب سنندج مركز استان كردستان واقع شده است.
خبرنگار: عبدالله رحمانی**انتشاردهنده: مجید سلیمانی
3020/9102


1396/10/26
20:16:25
5.0 / 5
5388
تگهای خبر: آب , حفاظت , گل , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه