ترویج نذرهای محیط زیستی در تكایا از شستن ظروف تا پاكسازی معابر

ترویج نذرهای محیط زیستی در تكایا از شستن ظروف تا پاكسازی معابر به گزارش پرشین رز مدیر كل مشاركت های مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ابلاغ برنامه های ویژه محرم به ادارات كل حفاظت محیط زیست استان ها، اظهار داشت: امسال توجه مردم و تشكل های مردم نهاد به نذرهای محیط زیستی مثل پاكسازی معابر، تهیه كیسه های پارچه ای و ظروف غیرپلاستیكی برای هیأت ها و تكایا قابل توجه بوده است.


ژیلا آقایی در گفتگو با ایسنا، اظهار داشت: از سه سال قبل پیش از شروع ماه محرم، معاونت آموزش و مشاركت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، برنامه ای را با رویكرد رعایت ملاحظات محیط زیستی در روزهای سوگواری حضرت امام حسین (ع)، تهیه و به ادارات كل محیط زیست استان ها ابلاغ می كند و پس از ماه های محرم و صفر گزارش اقدامات همه استان ها در چارچوب یك گزارش ملی تدوین و منتشر می شود.
وی ادامه داد: در برنامه ابلاغی از جانب معاونت آموزش و مشاركت مردمی، رئوس كلی برنامه ویژه ایام محرم و صفر تهیه و ابلاغ می شود و استان ها اقدامات خویش را با عنایت به این محورها پیاده سازی می كنند. ساماندهی ظروف یك بار مصرف، مدیریت برای عدم دور ریز غذاهای نذری، پاكسازی معابر، تبلیغات محیطی، ارتباط با سازمان تبلیغات اسلامی و هیأت ها و تكایای مذهبی همچون رئوس برنامه ویژه محرم است. ادارات مختلف محیط زیست در استان ها و شهرستان ها، معمولا در جهت برنامه ابلاغی، طرح های خلاقانه ای را با همكاری تشكل های مردمی محیط زیستی و گروه های مردمی اجرا می كنند.
به قول مدیر كل مشاركت های مردمی سازمان محیط زیست، تشكل های مردمی محیط زیستی و ادارات كل حفاظت محیط زیست استان ها، با متولیان هیأت ها و تكایا جلسات مشتركی برگزار می كنند تا برای ساماندهی ظروف یك بار مصرف، تبلیغات محیطی و عرضه سفارش های محیط زیستی توسط مداحان و روحانیون برنامه ریزی داشته باشند.
آقایی در ادامه با اشاره به سایر برنامه های محیط زیستی در دست اجرا در استان ها هم اظهار داشت: نذرهای محیط زیستی مثل نذر شستشوی ظروف، تهیه ظرف های غیر پلاستیكی و تجدیدپذیر و حتی ظروف استیل و عرضه آنها به تكایا و هیأت ها و نذر تهیه و توزیع كیسه های پارچه ای در استان ها هم همچون اقداماتی است كه امسال درحال اجراست.
او همینطور با اشاره به اینكه بعضی از عزاداران در نذر پاكسازی معابر مشاركت فعالی دارند، اظهار داشت: امسال خوشبختانه روی ارتقاء فرهنگ محیط زیستی و ایجاد حساسیت در مورد مسئولیت اجتماعی و دینی عزاداران حسینی در استانها تمركز بیشتری شده است، برای مثال در استان خوزستان، تشكل های محیط زیستی هر شب در یكی از محلات با در دست گرفتن پلاكاردهایی با مضمون «محیط زیست و محرم» عزاداران را به رعایت نكات محیط زیستی تشویق و ترغیب می كنند.
مدیر كل مشاركت های مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست در انتها اظهار داشت: امسال ویدیوهایی با مضمون محرم و محیط زیست توسط برخی ادارات كل محیط زیست استانی تهیه شده و در فضای مجازی درحال انتشار است. امیدواریم بتوانیم امسال نسبت به گذشته برنامه های محیط زیستی ویژه ماه محرم را به شكل موثرتری اجرا نماییم تا به تدریج بتوانیم محرم بی زباله را برای سال های آتی رقم بزنیم.1398/06/20
12:57:15
5.0 / 5
4333
تگهای خبر: برگ , پاك , حفاظت , محیط زیست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه