گل های سازه ای مینیاتوری

گل های سازه ای مینیاتوری پرشین رز: گُل یا شكوفه ساختار زایشی در گیاهان گل دار یا نهان دانه می باشد. كاركرد زیست شناختی گل به هم رسانیدن یاختهٔ زایشی نر (اسپرم) و یاخته زایشی ماده (تخم) است. این فرایند با گرده افشانی آغاز و پس از لقاح به تشكیل دانه می انجامد.


گل را می توان جوانه ای تصور كرد كه برای تولیدمثل گیاه مادر تغییر شكل یافته است. در جریان تبدیل برگ به گل، برگ از نظر شكل و رنگ دستخوش تغییرات فراوانی می شود. این برگ های تغییرشكل یافته را قسمت های گل می نامند.
 
گل ها می توانند پیوند دو نژاد را تسهیل كنند (تلفیق اسپرم و تخم گل های مختلف در یك گونه) یا درون گونه خود افزایش یابند (تلفیق اسپرم و تخم در همان گونه). بعضی از گل ها فاقد لقاح، دیاسپور تولید می كنند (parthenocarpy). گل ها دارای اسپورانژیا هستند، جاییكه محتوی گامتوفیت می باشد.
 
گل ها منجر به تولید میوه و دانه می شوند. بعضی از گل ها در دوره تكامل خود برای حیوانات جذاب هستند و این دلیلی است كه حیوانات را عامل گرده افشانی آنها می كند. علاوه بر تسهیل تولید مثل گیاهان گلدار، گل ها مدت طولانی است كه توسط انسان ها تحسین شده و برای زیباسازی محیط، نشانه ای از عشق، آیین، مذهب، پزشكی و به عنوان منبع غذایی استفاده می شوند.
1396/04/23
00:20:53
5.0 / 5
6315
تگهای خبر: گل , گیاه , برگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه