محمودی:

لزوم توجه بیشتر به عمومیت بخشیدن حفظ محیط زیست

لزوم توجه بیشتر به عمومیت بخشیدن حفظ محیط زیست به گزارش پرشین رز مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران اظهار داشت: باید مردم آموزش ببینند تا مسئولیت پذیری بیشتری نسبت به حفظ محیط زیست، منابع طبیعی و جنگل ها و مراتع کشور داشته باشند.


به گزارش پرشین رز به نقل از مهر، همزمان با گرامیداشت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری، پس از ظهر روز گذشته مراسم غرس نهال با حضور سمیه رفیعی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، نصراله پژمانفر رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، سعید محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران، هنرمندان، تشکل های محیط زیستی و مسؤلان محلی در حاشیه پارک ملی سرخه حصار برگزار گردید. سمیه رفیعی رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی در حاشیه این برنامه با اشاره به اینکه هفته منابع طبیعی و روز درختکاری یکی از مناسبت های در رابطه با حفظ محیط زیست بوده و بسیار پرارزش است، اظهار داشت: این مناسبت نشان دهنده اهمیت حوزه محیط زیست و منابع طبیعی در سابقه ایرانی و اسلامی کشور ما بوده و دین مبین اسلام هم بر آن صحه گذاشته است. وی ضمن اشاره به اینکه این رویداد اهمیت مبحث درختکاری را در همه سطوح به مردم و مسؤلان یادآوری می کند، اضافه کرد: باید با مبحث حفاظت از محیط زیست بعنوان اصل اساسی در زمینه پیشرفت پایدار کشور تجدید آرمان شود. رفیعی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه برخورداری از محیط زیست سالم، هوا و زمین سالم و پاک حق عامه مردم است و این مورد در قوانین کشور به رسمیت شناخته می شود، عنوان کرد: وظیفه همه مسؤلان در کشور اولویت قرار دادن احقاق این حق مردم است که پایه سلامت و پایداری اقتصادی هم هست. نصراله پژمانفر رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم ضمن اشاره به اینکه خوشبختانه مبحث درختکاری در کشور ما سنت حسنه ای است که مردم ورود ویژه ای به آن دارند، اظهار داشت: تلاش مردم بر این است که این اقدام پرارزش بعنوان فرهنگ عمومی در میان خود و خانواده ای شأن حفظ شود. وی با اشاره به اینکه چنین مراسم هایی باآنکه به صورت نمادین از راه مسؤلان انجام می شود اما در کشور روحیه غرس درخت و نهال به جد بالاست، اضافه کرد: مردم می توانند درختی را با نیات معنوی و بر مبنای اعتقادات و باورهای خود غرس کنند و می توانیم طیف گسترده ای از این اقدامات را در کشور داشته باشیم. پژمانفر در ادامه ضمن اشاره به اینکه باید تلاش نماییم این مورد در محیط های عمومی با جریان گسترده تری مواجه شود و عمومیت بیشتری داشته باشد، عنوان کرد: از طرفی محافظت و نگهداری از درختان هم بسیار اهمیت دارد و باید بررسی و صدمه شناسی شود که در هرسال درختانی که کاشته می شوند تا سال آینده چند درصد از آنها باقی می ماند.
سعید محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران هم در حاشیه این برنامه با اشاره به اینکه جنگل های با ارزش در غرب و شمال کشور دستخوش تغییراتی شده و مشکلاتی دارند، اضافه کرد: کاشت نهال در جنگل های دست کاشت و جایگزین کردن درختان در کشور اقدامی بسیار پرارزش است. وی عنوان کرد: باید جنگل های دست کاشت و سرانه فضای سبز جنگلی و شهری را برای بهتر کردن وضعیت زندگی مردم و افزایش تولید اکسیژن در شهرها توسعه دهیم. مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در ادامه ضمن اشاره به اینکه این گونه برنامه ها باید اساس کار قرار گرفته و در برنامه ریزی های دراز مدت هم مد نظر باشد، اظهار داشت: همینطور باید مردم آموزش ببینند تا مسئولیت پذیری بیشتری نسبت به حفظ محیط زیست، منابع طبیعی و جنگل ها و مراتع کشور داشته باشند. محمودی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه آموزش اساس دانش و دانش اساس تصمیم گیری های درست است، بیان داشت: اگر بخواهیم تصمیم گیری های درست در جهت حفاظت و بهره برداری بهتر از منابع طبیعی کشور را شاهد باشیم باید برنامه های آموزشی بیشتری در حوزه کشاورزی، منابع طبیعی و محیط زیست داشته باشیم. گفتنی است همینطور در حاشیه این مراسم تعدادی پرنده شکاری که آمادگی لازم برای ورود به زندگی طبیعی و زیستگاه خویش را داشتند، رهاسازی شده و به آغوش طبیعت بازگشتند.


منبع:

1399/12/15
12:49:56
0.0 / 5
910
تگهای خبر: برگ , پارك , پاك , حفاظت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
persianrose.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پرشین رز محفوظ است

پرشین رز

گل و گیاه